پیام قدردانی جمعیت انقلابی زنان افغانستان به مناسبت اهدای 'جایزه سکینه جانسز' از سوی زنان کورد

جمعیت راوا به مناسبت اهدای 'جایزه سکینه جانسز ' از سوی زنان کورد به این جمعیت بیانیه‌ای منتشر کرد. در بیانیه از آمده است:"ما فراموش نمی‌کنیم در شرایطی که جهان کشور افغانستان و زنان افغانی را به فراموشی سپرده است شما در کنار ما قرار گرفته‌ایم."

جمعیت زنان آزادیخواه کوردستان (رژاک) روز گذشته در مراسمی در شهر سلیمانیه، جمعیت انقلابی زنان افغانستان (راوا) را شایسته اهدای 'جایزه سکینه جانسز' سال ٢٠٢١ اعلام کرد.

جمعیت انقلابی زنان افغانستان در بیانیه‌ای مراتب قدردانی خود را از دریافت این جایزه بیان کرده است.

در بیانیه راوا آمده است:

"سلام و درود به رفقا و زنان مبارز کورد

به نمایندگی از قدیمی‌ترین تشکل سیاسی زنان افغانستان، جمعیت انقلابی زنان افغانستان (راوا RAWA) از همه مبارزان کورد و زنان کورد تشکر می‌کنیم که جایزه‌ی بسیار باارزش و معتبر سکینه جانسز را به خواهران خود در افغانستان تقدیم نمودند. بدون شک سکینه جانسز و همه‌ی رفقایش با دانایی، فداکاری و قهرمانی نمونه‌ای برای همه ما زنان هستند. آنها برای همه زنان که در هر جای جهان برای آزادی و برابری مبارزه می‌کنند، نمونه می‌باشند. همچنین برای ما زنان افغانستان که شبانه‌روز در وضعیتی بسیار دشوار و دوزخ مانند زندگی می‌کنیم، نمونه‌ی با ارزشی هستند.

پس از ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ و آمدن حکومت طالبان در افغانستان، زنان افغانستان در شرایطی بسیار دشوار زندگی می‌کنند که ممکن است در کمتر جایی از جهان زنان در چنین شرایطی باشند. به عنوان مثال از حقوق ابتدایی و انسانی خود محروم هستند. دختران جوان افغانستان دیگر حق رفتن به مدارس را ندارند و در خانه‌ها می‌مانند. همه‌ی زنان که در ارگانهای دولتی یا در بخش خصوصی مشغول کار و فعالیت‌های گوناگون بوده و دارای پست‌های دولتی و غیردولتی بودند، اکنون بیکار شده و روانه خانه‌هایشان شدند. دانشگاه به روی بسیاری از جوانان افغانستان چه دختر و چه پسر بسته شده و آنها فرصت تحصیل را از دست داده‌اند و مانند آن است که در زندان زندگی می‌کنند.

آزادی رسانه‌ها و روزنامه‌ها بسیار محدود شده است. اگر چه افغانستان کشوری بود که آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها و فعالیت های سیاسی در آن وجود نداشت، اما با آمدن حکومت طالبان بیشتر رسانه‌های دیداری، شنیداری و نشریات بسته شدند. فعالان، روزنامه‌نگاران و افراد دارای تفکرهای متفاوت روزانه در ترس و وحشت زندگی می‌کنند و بیشتر آنها به دلیل جدی بودن وضعیت امنیتی به ناچار میهن را ترک کردند. همچنین فقری که طی چند ماه اخیر مردم با آن مواجه شده‌اند، شرایط را بسیار دشوارتر کرده است. به ویژه زنانی که همسران خود را در نتیجه جنگ و بمباران‌ها از دست داده‌اند، نمی‌توانند نیازهای اولیه فرزندان خود را برطرف نمایند. بیشتر مردم افغانستان که دارای کار و مشاغل گوناگونی بودند، دیگر فرصت کار و شغل های خود را از دست داده‌اند. افغانستان بزرگترین بحران اقتصادی تاریخ خود را سپری می‌کند. اما برای خروج از این بحران اقتصادی هیچ فرصتی وجود ندارد. از یک طرف مردم شبانه‌روز در فقر و درماندگی و ناامنی زندگی می‌کنند و از طرف دیگر نیز طالبان هر روز مردم را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد. به عنوان مثال در آخرین قانون وضع شده توسط طالبان، زنان حق ندارند به تنهایی رفت و آمد کرده و باید همراه با یک مرد محرم خود باشند. شرکت در نماز جماعت اجباری است. یعنی باید همه در مساجد و مکان‌های مذهبی حضور داشته باشند در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنند. به مردم گفته شده است گوش دادن به موسیقی و شرکت در هرگونه مراسم جشن و شادی مانند مراسم عروسی و سالگردها ممنوع و حرام میباشد.

اما نکته‌ی امیدبخش این است که علی‌رغم آن که حکومت طالبان برای دومین‌بار بر افغانستان حاکم شده است، اما زنان افغانستان مانند ۲۰ سال پیش نیستند. زنان افغانستان داناتر هستند و برای هرگونه فداکاری آماده هستند، تا صدای خود را علیه طالبان بلند کنند. زنان افغانستان به این تفکر و هوشیاری رسیده‌اند که هیچ نیروی خارجی و هیچ نیروی امپریالیستی مانند آمریکا و ناتو که پانزده سال افغانستان را در دست داشتند و خاک و خون آن را باهم درآمیختند، هرگز نمی‌توانند آزادی و شادی را برای این کشور به ارمغان بیاورند. زنان افغانستان به این تفکر و هوشیاری رسیده‌اند که فقط با مبارزات و تلاش و شجاعت باید صدای خود را بر آورند و مبارزات خود را افزایش دهند.

راوا یکبار دیگر از مبارزان کورد برای تقدیم جایزه سکینه جانسز تشکر کرده و هرگز فراموش نخواهد کرد که در شرایطی که همه جهان افغانستان و زنان افغانستانی را فراموش کردند، شما یک بار دیگر از ما پشتیبانی کردید و پرچم مبارزات ما علیه مردسالاری و دولت‌های امپریالیستی مانند آمریکا را بلند نمودید. امیدوارم دوشادوش یکدیگر و یکصدا همراه با شما برای بنیاد نهادن جامعه‌ای برابر و نجات بشریت از یوغ اشغالگری و دیکتاتوری به مبارزاتمان ادامه دهیم.

زنده‌باد اتحاد همه زنان مبارز جهان."