"ژن ژیان آزادی" نامزد دریافت جایزه ساخاروف شد

زن جوان کورد ژینا امینی که یک سال پیش توسط پلیس اخلاق در تهران به قتل رسید و جنبش "ژن ژیان آزادی" نامزد دریافت جایزه ساخاروف که بالاترین جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا است شدند.

پارلمان اروپا، حزب راستگرای مردم اروپا (EPP)، سوسیالیست­ها و دموکرات­ها (S&D) و اروپای جدید (مرکزگرا و لیبرال) اعلام کردند که ژینا امینی و انقلاب "ژن ژیان آزادی" را برای حمایت از آزادی اندیشه برای دریافت جایزه ساخاروف پیشنهاد کردند. ارائه سه گروه نشان می­دهد که ژینا امینی و "ژن ژیان آزادی" کاندیدای این جایزه هستند.

ژینا امینی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ در سن ۲۲ سالگی به جرم "پوشش نامناسب" توسط پلیس اخلاق کشته شد و قیام بی‌سابقه‌ای به راه انداخت.

برنده این جایزه در ماه اکتبر اعلام می­شود و مراسم اهدای جایزه در مجمع عمومی پارلمان اروپا در دسامبر در استراسبورگ برگزار می­شود.

از فرانسه(Rassemblement National) ، (Lega)  از ایتالیا و راست افراطی هویت و دموکراسی از آلمان که زیر نظر AfD  فعالیت می­کند نام ایلان ماسک رئیس X (توئیتر) را پیشنهاد کردند.

در میان نامزدها ونسا ناکاته، مبارز اقلیمی اوگاندایی و "زنانی که برای سقط جنین رایگان، ایمن و قانونی می جنگند" (جستیانا ویدرزینسکا از لهستان، مورنا هررا از السالوادور و کولین مک نیکولز از ایالات متحده) هستند.

جایزه "آزادی اندیشه" که اولین بار در سال ۱۹۸۸ اعطا شد به نام فیزیکدان آندری ساخاروف، یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون در دوران اتحاد جماهیر شوروی نامگذاری شده است.