۲۰۱۷/۲/۲۴

سد جهرم در استان فارس با خطر شکستن روبروست

گزارش‌ها از استان فارس حاکی‌ست که به‌علت بارندگی شدید و طغیان رودخانه منتهی به سد جهرم، این سد ترک برداشته و احتمال فرو ریزی آن در ساعات آینده بسیار است

جمعه ۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۴
مرکز خبر - خبرگزاری فرات

گزارش‌ها از استان فارس حاکی‌ست که به‌علت بارندگی شدید و طغیان رودخانه منتهی به سد جهرم، این سد ترک برداشته و احتمال فرو ریزی آن در ساعات آینده بسیار است

خبرگزاری‌ رسمی صدا و سیمای استان فارس ساعتی پیش با انتشار خبری مبنی بر تخریب سد جهرم، از اعزام نیروهای امدادی به این منطقه خبر داده است. اما این خبر پس از ساعتی از روی سایت برداشته شد. گفته می‌شود با وجود تکذیب این خبر، هم‌چنان احتمال ریزش سد پل‌مند جهرم می‌رود و این خبر تنها به دلیل "آرام نگه داشتن افکار عمومی"! تکذیب شده است.

 

بر اساس خبرها سپاه پاسداران نقش امدادرسانی به سیل‌زدگان احتمالی را برعهده گرفته و بسیاری از نیروها و ادوات خود به منطقه را گسیل داشته است. در خبرها از اعزام ۴۰۰ نیروی سپاه، ۲۰۰ غواض و ۱۰۰ قایق نجات به منطقه سخن به میان آمده بود. هم‌چنین در راستای اخذ تدابیر مربوطه، هم‌اکنون خطوط "ایرانسل" و "همراه اول" برای مردم منطقه به‌صورت رایگان می‌باشد.

در گزارش‌های دریافتی آمده است که نیروهای امدادی بسیاری از  روستاهای منطقه را تخلیه و ساکنان آن‌ها را به منطقه امن برده‌اند. با این حال رییس ستاد بحران استان فارس ضمن تأیید این خبر، اعلام کرده که این موضوع مربوط به "اراضی ملی بوده که به تصرف سودجویان درآمده بود". این مقام اداری استان فارس درباره اینکه "چرا باید ساکنان این روستاها (یا یه قول او افراد سودجو) را در این روزهای بحرانی و بارانی از خانه‌هایشان خارج کرد" توضیحی نداده است.

 

با این‌حال آب گرفتگی معابر در بسیاری از شهرستان‌های دو استان‌های فارس و بوشهر، هم‌چنان ادامه دارد و گفته شده که بسیاری از معابر و خیابان‌ها در اثر شدت ریزش باران، به زیر آب رفته‌اند.