۲۰۱۷/۲/۲۴

در آلمان و کانادا کمپین‌های "نه به رفراندم" ترکیه تأسیس شدند+ [ویدیو]

کردهای ساکن شهرهای تورنتو کانادا و نیز هانوفر و فرانکفورت آلمان، کمپین‌هایی را برای مخالفت با رفراندم قانون اساسی ترکیه درست کرده‌اند

جمعه ۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۷
مرکز خبر - خبرگزاری فرات

کردهای ساکن شهرهای تورنتو کانادا و نیز هانوفر و فرانکفورت آلمان، کمپین‌هایی را برای مخالفت با رفراندم قانون اساسی ترکیه درست کرده‌اند

کردهای ساکن کشورهای کانادا و آلمان اعلام کرده‌اند که برای "نه" گفتن به رفراندم قانون اساسی ترکیه، دور تازه‌ای از مبارزات خود را شروع می‌کنند. در همین چارچوب کردهای ساکن تورنتو، فرانکفورت و هانوفر با اعلام تأسیس "کمپین‌های نه" فعالیت خود را رسماً شروع کردند.

 

صدها هزار تن از کردهای باکور کردستان در ده‌های گذشته مجبور به مهاجرت و پناهندگی به کشورهای اروپایی و قاره امریکا شدند. با این وجود، این شهروندان کرد هم‌چنان از حق رأی در انتخابات ترکیه بهره‌مندند. کردها هم‌اکنون در ترکیه به‌عنوان اصلی‌ترین مخالفان رفراندم قانون اساسی حزب حاکم ترکیه به‌شمار می‌آیند و در ترکیه کمپین‌های گسترده‌ای را در مخالفت با رفراندم آ.ک.پ شروع کرده‌اند.

 

تلاش‌های کردها در خارج از کشور، در اروپا و امریکا نیز ادامه دارد و با نزدیک شدن به موعد رفراندم قانون اساسی جدید آ.ک.پ در ماه آوریل، این شهروندان کرد همگام با مردم کرد در ترکیه به ایجاد کمپین‌های "نه به رفراندم" دست زده‌اند.

 

تأسیس این کمپین‌ها در تورنتوی کانادا، مصادف با ۱۸مین سالگرد توطئه بین‌المللی ۱۵ فوریه بود. و شرکت کنندگان در مراسم تأسیس مراسم "نه به رفراندم"، پس از اتمام جلسه خود، به راهپیمایی ۲۵ کیلومتری در شهر تورنتو پرداختند.