۲۰۱۷/۲/۲۴

تشکیل جلسه مخفی داعش و ترکیه در سوریه

دولت ترکیه در حالی سعی دارد تا خود را به‌عنوان دشمن داعش نشان بدهد که بر اساس اسناد منتشر شده، این کشور در سوریه اخیراً نشست‌هایی را با داعش داشته است. قبلاً نیز به کرات اسناد مربوط به همکاری این دو جناح در رسانه‌ها منتشر...

چهارشنبه ۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۱
مرکز خبر - خبرگزاری فرات

دولت ترکیه در حالی سعی دارد تا خود را به‌عنوان دشمن داعش نشان بدهد که بر اساس اسناد منتشر شده، این کشور در سوریه اخیراً نشست‌هایی را با داعش داشته است. قبلاً نیز به کرات اسناد مربوط به همکاری این دو جناح در رسانه‌ها منتشر شده بود اما ترکیه تمامی این اتهام‌ها را تاکنون رد کرده است

 

ترکیه در ۲۴ آوریل ۲۰۱۶ (۳ شهریور ۹۵) به بهانه حمله به مواضع داعش، مرزهای کشور سوریه را در نوردید ومنطقه شهبا در شمال این کشور را اشغال نمود. این درحالی‌ست که حضور ارتش این کشور در شمال سوریه، تاکنون به مرگ صدها غیرنظامی منجر شده است و همزمان هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده است.

 

منابع روژاوای کردستان اعلام کرده‌اند که چند روز قبل تعدادی از افسران ارتش ترکیه به شهر طَبَق که در کنترل نیروهای داعش می‌باشد، رفته و با آن‌ها نشستی را داشته‌اند. گفته شده که در این نشست بر "چگونگی مانع‌سازی در برابر نیروهای ق.س.د برای جلوگیری از تصرف شهر طبق به دست آن نیروها" تأکید شده و در این باره تدابیری نیز اتخاذ شده است. گفته شده که هیأت ترکی در همین رابطه با عشایر شهر و مناطق اطراف آن جلساتی را تشکیل داده‌اند.

 

این منبع هم‌چنین اعلام کرده است که هیأت ترک و داعش درصدد هستند تا به هر قیمتی عشایر منطقه را از همکاری با ق.س.د و آزادسازی این شهر منصرف نمایند. براساس خبرهای دریافتی افسران ترکیه با پوشش تبهکاران داعش، با سران این عشایر جلساتی را تشکیل داده و از آن‌ها خواسته‌اند تا با صدور بیانیه‌ای اعلام کنند که با نیروهای سوریه دمکراتیک همکاری نخواهند کرد. گفته شده هیأت ترکی با ترفندهایی مانند لزوم مدیریت شهر به‌دست مسلمانان سنی و نیز عدم ورود کردها به منطقه اعراب، سعی داشته‌اند تا میان عشایر منطقه را برعلیه نیروهای سوریه دمکراتیک بشورانند.

 

منبع مذکور در همین رابطه در سخنی به نقل از ریش‌سفیدان منطقه طبق چنین نقل می‌کند: "ما فهمیدیم کسانی که در جلسه حضوربه‌هم رسانده بودند، نه اعضای داعش بلکه افسران ‌ترک در قالب داعش بوده‌اند".

 

خبرگزاری هاوار در مطلبی در همین رابطه اظهار داشته که گروه‌هایی از ارتش ترکی که در عملیات "سپر فرات" شرکت دارند، برای کمک به تبهکاران داعش در شهر طبق حضور یافته‌اند. این درحالی‌ست که ترکیه حضور خود در شمال سوریه را مبارزه در برابر داعش عنوان کرده بود.