خودمدیریتی روژاوا: برای دادگاهی داعش باید دادگاهی بین‌المللی تاسیس شود

​​​​​​​خودمدیریتی دمکراتیک در مورد وضعیت مهاجران کمپ هولی و زندانیان داعش که در دست نیروهای سوریه‌ی دمکراتیک هستند، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد.

در این کنفرانس که در سالن مرکزی خودمدیریتی در عین عیسی برگزار شد، سخنگوی خودمدیریتی شمال و شرق سوریه لقمان احمی سخن گفت. دهها نماینده‌ی رسانه‌های مختلف در این کنفرانس حضور داشتند. خودمدیریتی از جامعه‌ی بین‌الملل خواست که دادگاهی بین‌المللی برای محاکمه‌ی تبهکاران تاسیس کنند.

 

لقمان احمی اعلام کرد، ق.س.د و پیشتر نیز ی.پ.گ و ی.پ.ژ چندین سال علیه گروههای تروریست مختلف مبارزه کرده‌اند. اخیرا در باغوز علیه تبهکاران داعش جنگیدند و در روز ۲۳ مارس /۳ فروردین پیروز شدند.

 

وی خاطرنشان نمود، اقشار مختلف در منطقه به جای همه‌ی جهانیان با تروریستها جنگیدند و قربانی بسیاری دادند. به نمایندگی از جهانیان جنگیدند و ۱۱ هزار شهید دادند و همچنین ۲۱ هزار مبارز در این جنگها مجروح شدند.

 

احمی اعلام کرد، تبهکاران داعش خطری جدی برای سوریه، منطقه و جهان ایجاد کردند و باعث نابودی مناطق بسیاری شدند."به دلیل اقدامات تروریستها علیه غیرنظامیان منطقه، ابتدا از مناطق ما تا اروپا جهان، همه با کشتار، شکنجه، آدم ربایی، تجاوز، مسلح کردن کودکان و ... مواجه شدند.شهروندان وحشت زده شدند و تبهکاران نیز در منطقه پخش شدند."

 

سخنگوی خودمدیریتی دمکراتیک اعلام کرد، مسئولین خودمدیریتی شمال وشرق سوریه از جامعه ی بین المللی خواسته‌اند که به مسئولیت خود در قبال تبهکاران تروریست که توسط نیروهای سوریه‌ی دمکراتیک دستگیر شده‌اند، عمل کنند.

 

لقمان احمی در ادامه گفت، "به خصوص از کشورهایی که شهروندانشان در میان تروریستان حضور دارند، درخواست شده است تا تبهکاران دستگیر شده را تحویل گیرند، اما متاسفانه هیچ پاسخ و یا پیشنهادی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم."

 

وی از جامعه‌ی بین‌الملل خواست که دادگاهی بین‌المللی برای محاکمه‌ی تبهکاران داعش در شمال و شرق سوریه تاسیس کنند. وی گفت، "باید دادگاه در محل انجام جرم و محل دستگیری مجرمان تشکیل شود تا به شیوه‌ای عادلانه با قوانین بین‌المللی دادگاهی شوند."

 

این مسئول خودمدیریتی روژاوا خاطرنشان نمود، این قدم مهمی برای اجرای عدالت است تا آنهایی که مرتکب جرم شده‌اند مجازات شوند.