کانون وکلای کرماشان: هدف ترکیه نسل‌کشی کامل کُردها و اقوام دیگر ساکن عفرین است

این جنگ ابعادی به مراتب خوفناکتر و پیچیده‌تر از تجاوزات داعش خواهد داشت و بسا می‌تواند زمینه‌ی سلسله جنگ‌های تمام عیار دیگری از سوی کشورهای منطقه بر پایه منافع سطحی و سخیف را فراهم آورد

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرماشان در همبستگی با مقاومت عفرین با صدور بیانیه‌ای حمله نظامی دولت ترکیه به عفرین را بشدت محکوم کرده و می‌افزاید:" این جنگ ابعادی به مراتب خوفناکتر و پیچیده‌تر از تجاوزات داعش خواهد داشت و بسا می‌تواند زمینه‌ی سلسله جنگ‌های تمام عیار دیگری از سوی کشورهای منطقه بر پایه منافع سطحی و سخیف را فراهم آورد."

 

متن کامل بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرماشان به این شرح است:

 

" در محکومیت حملات نظامی کشور ترکیه به عفرین

 در چند سال گذشته و از پس زخمهای برجای مانده ناشی از تجاوزگری داعش و گروههای افراطی، دوران تاریکی از نفرت پراکنی و تجاوز و کشتار و جنایت بر منطقه خاورمیانه سایه افکند و حقوق بشر و ارزشهای جهانشمول همچون صلح و توسعه‌ی پایدار و نظم و امنیت بین‌المللی و منابع زیست‌محیطی سالم و حق حیات رو به افول نهاد و پاره‌ای از مناطق امن به مکانی ناامن برای زندگی و حیات مبدل شد.

 

به موازات جنگ های داخلی ویرانگر در کشورهایی همچون عراق و سوریه و سایر نقاط، اوضاع سیاسی و سیاست خارجی کشورهای منطقه نیز به ورطه های هولناکی کشیده شد بنحوی که فضایی آکنده از بی اعتمادی و منفعت طلبی و دروغ پردازی در میان کشورها بوجود آمد. وقوع بحران ها و بن بست های عظیم سیاسی علی رغم مذاکرات خط صلح نیز بخشی از تنش های سیاسی بود که در مناطق مختلفی از خاورمیانه بوقوع پیوست و در کشورهایی همچون عراق و سوریه نمود بیشتری داشت. جنگ افروزی در خاورمیانه، پایه های حقوق بین الملل و حقوق بشر را نیز به لرزه در آورد و دستاوردهای عظیم نظام بین الملل در زمینه حقوق بشر بار دیگر سقوط کرد. صدها هزار کشته و زخمی و میلیون ها  آواره و خرابی ها و نابسامانی ها و بحران های عظیم انسانی و نابودی منابع زیست محیطی تنها بخشی از این خسارت ها بود.

 

  در چند روز گذشته و در دوران پساداعش، موج دیگری از حملات آتش بارها و سلاحهای مخوف نظامی در سطحی به مراتب  گسترده تر و بالاتر علیه مردم کرد اینبار در منطقه ی عفرین سوریه از سوی کشور ترکیه در حال روی دادن است. اینبار حمله از سوی یک کشور علیه بخشی از خاک کشور دیگر با موافقت ضمنی و صریح کشورهای منطقه و کشور میزبان صورت می‌گیرد و به سبب اینکه یک طرف ماجرا کشور ترکیه است که رویه‌ی گذشته‌ی این کشور مبین بی اعتنایی و ناچیز انگاشتن بنیادها و اصول و ارزشهای مشترک بشری بوده، این جنگ ابعادی به مراتب خوفناکتر و پیچیده‌تر از تجاوزات داعش خواهد داشت و بسا می‌تواند زمینه‌ی سلسله جنگ‌های تمام عیار دیگری از سوی کشورهای منطقه بر پایه منافع سطحی و سخیف را فراهم آورد.

 

  جنگی که امروز ترکیه با ائتلاف گروههای تند رو در منطقه عفرین علیه کردها که از خودمختاری نسبی برخوردار هستند براه انداخته، زندگی و حقوق کردها را به نحو گسترده ای در معرض نابودی قرار می دهد. کشور ترکیه بدون در نظر گرفتن قواعد و مقررات بین المللی مندرج در منشور ملل متحد و ارزشهایی همچون صلح و ثبات بین المللی، با اتحاد و ائتلافی از گروههای افراطی مذهبی، جنگی را شروع کرده که پایان خوفناکی برای آن از بعد حقوق بشری می‌توان تصور نمود و ای بسا ممکن است که به نسل‌کشی و پاکسازی کامل کردها بینجامد. عفرین که در طول سالیان گذشته از امن‌ترین و آرامترین مناطق سوریه بوده است این روزها آماج حملات خوفناک و بنیان افکنی است که بنیان آرامش آنها را از میان بر‌می‌دارد.

 

  لذا ما اعضاء کمیسیون حقوق بشر، ضمن توجه به ارزشهای جهانشمول مندرج در مجموعه اسناد بین المللی حقوق بشر همچون حق حیات موضوع ماده ٣ اعلامیه جهانی حقوق بشر، تأکید می کنیم که اقدام ترکیه مصداق تهدید علیه صلح و اعمال تجاوز موضوع ماده ٣٩ منشور ملل متحد می باشد و ضرورت دارد این مسئله در شورای امنیت برابر فصل هفتم منشور مورد رسیدگی قرار گیرد و اقدامات لازم و فوری برای حفظ و یا اعاده صلح و امنیت منطقه از سوی شورای امنیت در این زمینه صورت پذیرد. همچنین با تأکید بر مفاد کنوانسیون چهارگانه ژنو از سوی کشورهای مهاجم تأکید می‌داریم که بایستی غیرنظامیان و کودکان مصون از جنگ و ترور و کشتار باقی بمانند و از تحمیل و تعمیم جنگ به این گروهها برابر کنوانسیون ژنو اجتناب گردد.

 

  واقعیت آن است که ائتلاف و اتحاد نامیمون گروههای افراطی با دولت ترکیه، هیچ مبنای روشنی ندارد و می تواند به پاکسازی و نسل‌کشی کامل مردم کُرد و اقوام منطقه عفرین بینجامد. لذا کمیسیون به تبعیت از سایر بیانیه‌هایی که در نفی جنگ افروزی و تجاوز صادر نموده است، از کشورها و مقامات مسئول نیز می‌خواهد زمینه توقف جنگ و توقف حمله ترکیه به مناطق کُردنشین را فراهم آورند و مخالفت رسمی و علنی خود را با هر گونه جنگ‌طلبی اعلام کنند و تلاش‌ها و کوششهای خود را در راستای حفظ صلح و گفتگو و دیپلماسی اعمال نمایند.

 

 کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان کرماشان(کرمانشاه)"