درخواست وکلا و خانواده اوجالان برای انجام ملاقات در روز دوشنبه

خانواده، وصی و وکلای رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان برای دیدار از زندان امرالی و انجام ملاقات در روز دوشنبه آینده (۵ ژوئیه/ ١۴ تیر)، امروز بار دیگر به دادسرای جمهوری ترک در شهر ساحلی بورسا مراجعه کردند.

فایق اُزگور أرول، راضیه اوزترک، رِزان ساریجا و جنگیز یورکلی وکلای رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان قبل از ظهر امروز به دادستانی جمهوری ترک در بورسا مراجعه کردند. آنان خواستار انجام ملاقات با موکلشان در روز دوشنبه آینده (۵ ژوئیه) شدند.

همزمان محمد اوجالان برادر عبدالله اوجالان و مظلوم دینچ وصی خانواده اوجالان نیز درخواست‌هایی را برای انجام ملاقات به دادستانی ترک در بورسا تحویل دادند. علی کونار برادر عمر خیری کونار، پولات یلدرم برادر حامیلی یلدرم و ملیحه چتین خواهر ویسی آکتاش نیز درخواست‌های مشابهی را برای ملاقات با برادارن زندانیشان به دادستانی ترک تحویل دادند.

رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان از سال ١٩٩٩ پس از توطئه بین‌الملی و ربودن وی در زندان گروه F فوق‌ امنیتی امرالی محبوس شده است و از آن زمان تاکنون تحت انزوا و حصر شدید قرار دارد.

رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان آخرین بار در روز ٢۵ مارس ٢٠٢١ / ۵ فروردین ١۴٠٠ پس از گسترش نارضایتی در ترکیه و کوردستان نسبت به حصر امرالی تلفنی با برادر خود محمد اوجالان صحبت کرده بود. این مکالمه تلفنی تنها ۴ دقیقه به درازا کشید و از سوی زندانبان امرالی قطع شده بود. از این روز به بعد تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت اوجالان در دست نیست و رژیم ترکیه با درخواست‌های خانواده زندانیان امرالی برای انجام ملاقات مخالفت کرده است.

رِزان ساریجا و نوروز اویسال وکلای اوجالان پس از ٨ سال منع ملاقات سرانجام با فشار افکار عمومی کوردستان موفق شده بودند در روزهای ٢ و ٢٢ ماه می، ١٢ و ١٨ ماه ژوئن و ٧ آگوست ٢٠١٩ با موکلشان در زندان امرالی دیدار کنند. دادستانی ترک از ٧ آگوست ٢٠١٩ تا به امروز به تمامی درخواست‌های وکلای اوجالان برای انجام ملاقات پاسخ رد داده است.