کابوگا، متهم ردیف اول نسل‌کشی رواندا دستگیر شد

دادستانی عمومی پاریس و ژاندارمری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، دستگیری متهم ردیف اول نسل‌کشی رواندا را اعلام کردند.

فلیسین کابوگا، سرمایه‌دار رواندایی که به عنوان «حامی مالی نسل‌کشی رواندا» و یکی از متهمان اصلی این جنایت تحت پیگرد دیوان کیفری بین‌المللی بود بامداد روز شنبه ١۶ مه در نزدیکی پاریس دستگیر شد.

کابوگای ۸۴ ساله که با هویت جعلی در حومه پاریس زندگی می‌کرد، متهم به ایجاد شبکه‌ای از شبه‌نظامیان به نام «Interahamwe»، همکاری با نظامیان هوتو و مسلح کردن آنها در زمان وقوع نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی است. در جریان این نسل‌کشی که در ۶ آوریل ۱۹۹۴ میلادی آغاز شد و بیش از سه ماه ادامه یافت ۸۰۰ هزار نفر کشته شدند.

وی از مدت‌ها پیش تحت پیگرد بین‌المللی بود و بر اساس بیانیه مشترک مقامات فرانسوی، در فهرست «تحت تعقیب‌ترین فراری‌های جهان» قرار داشت.

سرژ برامرتز، دادستان بلژیکی دیوان کیفری بین‌المللی نیز در واکنش به خبر دستگیری او با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «دستگیری او نشان داد که مسئولان نسل‌کشی حتی ۲۶ سال پس از ارتکاب جنایت نیز موظف به پاسخگویی هستند.»

فلیسین کابوگا پس از مشارکت در ارتکاب این جنایت و فرار از رواندا در ژوئیه ۱۹۹۴ میلادی ابتدا به سوئیس رفت اما در نهایت از آنجا اخراج شد و موقتا به کینشاسا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو پناه برد.

سپس در ژوئیه ۱۹۹۷ میلادی گزارش‌هایی از حضور او در نایروبی، پایتخت کنیا منتشر گردید. او توانست از عملیاتی که برای دستگیری او در این کشور اجرا شد، همچنین عملیات دیگری در سال ۲۰۰۳ میلادی بگریزد و برای مدتی طولانی تا قبل از دستگیری در حومۀ پاریس، ناپدید شود.

اکنون دستگاه قضایی پاریس باید با انجام تحقیقات و برگزاری دادگاه، دربارۀ استرداد او به دادگاه کیفری بین‌المللی تصمیم‌گیری کند.