عفو بین‌الملل؛"سرنوشت عرب‌های اهوازی بازداشت شده را روشن کنید"

​​​​​​​سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر کرده از رژیم ایران خواست تا هر چه زودتر سرنوشت و محل نگهداری صدها تن از شهروندان عرب را که پس از حمله مسلحانه اهواز بازداشت شده‌اند را روشن کند

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه شنبه، ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ / ۲۲ آبان ۱۳۹۷ منتشر کرده، از مقام‌های ایرانی خواسته است تا فورا سرنوشت و محل نگهداری صدها نفر عرب اهوازی که پس از حمله مسلحانه اهواز و  بدون دسترسی به خانواده یا وکیل تحت بازداشت هستند را روشن کند.

 

عفو بین‌الملل با اشاره به گزارش‌‌های دال بر اعدام مخفیانه ۲۲ تن از شهروندان عرب تحت بازداشت، خواستار دسترسی وکلا و خانواده‌ها به بازداشتی ها و اطمینان از این مساله شد که بازداشت شدگان از شکنجه و سایر بدرفتاری ها محفوظ هستند.

 

عفو بین‌الملل می‌گوید که حمله اهواز نباید به عنوان بهانه‌ای برای پاکسازی اعضای قومیت عرب اهوازی که هدف آزار بوده‌اند مورد استفاده قرار گیرد.

 

فعالان عرب اهوازی از بازداشت دست‌کم ۶٠٠ نفر پس از حمله مسلحانه اهواز خبر داده‌ند.

 

قابل ذكر است در رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در روز ۳۱ شهریور در اهواز، در پی تیراندازی از سوی عده‌ای که مقامات ایران اعلام کرده‌اند چهار نفر بوده‌اند و هر چهارنفرشان کشته شده‌اند، درگیری مسلحانه صورت گرفت که طی آن، ۲۴ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.