فعالین محیط‌زیستی سنه و مریوان همچنان در حبس بسر می‌برند

​​​​​​​پس از ١٠٧ روز هنوز از سرنوشت آرمان غفوری خبری در دست نیست. پیشتر گزارش‌هایی دال بر قتل این فعال زیست‌محیطی در بازداشتگاه شهرامفر شهر سنه در رسانه‌ها منتشر شده بود

آرمان غفوری، سحر کاظمی، کاوه بابامرادی، وریا خسروی و شوگرد گلابی پنج فعال زیست‌محیطی مریوان و سنه که طی چند ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی در این شهرها بازداشت شده‌اند همچنان به صورت بلاتکلیف در بازداشت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه هستند.

 

یک فعال محیط زیستی سنه به شرط عدم افشای هویتش به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که طی سه ماه گذشته تعدادی از فعالین محیط زیستی در شهرهای سنه و مریوان بازداشت شده‌اند و از این افراد تنها زانیار گلابی هفته گذشته با تودیع وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنه آزاد شده است.

 

به گفته این منبع، کاوه بابامرادی که از روز ۳۰ خردادماه، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در سنه بازداشت شده است تاکنون طی چند بار تماس تلفنی با خانواده‌اش از نگهداری خود در بازداشتگاه اداره اطلاعات خبر داده است. با این وجود، از یک ماه پیش نیز دیگر اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست.

 

این منبع همچنین در مورد وضعیت دیگر افراد بازداشت شده، سحر کاظمی، وریا خسروی و شوگرد گلابی افزود که سه فعال محیط زیست بازداشتی که به ترتیب در روزهای ۱۸ مردادماه و ۲۵ مهرماه بازداشت شده بودند، همچنان بدون داشتن حق ملاقات با خانواده در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنه به سر می‌برند.

 

از میان بازداشت شدگان، چندین بار اطلاعات ضد و نقیضی از وضعیت آرمان غفوری از اعضای انجمن سبز چیا که روز ۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در مریوان بازداشت شده بود، منتشر شده است. پیشتر در اوایل شهریورماه، انتشار خبری مبنی بر کشته شدن وی در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنه موجب نگرانی خانواده و فعالین محیط زیستی شد. بعد از انتشار این خبر، تعدادی از فعالین مدنی با تجمع در مقابل فرمانداری شهر مریوان خواهان پاسخگویی مسئولین مربوطه شدند. طی این تجمع، مسئولین دولتی ضمن تکذیب این خبر از احتمال آزادی قریب الوقوع نامبرده خبر داده بودند. همچنین در حالی که تعدادی از سایت‌های خبری از انتقال نامبرده به زندان مریوان خبر می‌دهند اما خانواده وی همچنان از سرنوشت فرزندشان ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

 

گفتنی است طی چند ماه گذشته وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهرهای مختلف، ده‌ها فعال محیط زیستی، مذهبی و شهروند عادی کُرد را احضار یا بازداشت کرده‌اند و هم‌اکنون بازداشتگاه‌های امنیتی شهرهای سنه و ارومیه مملو از افرادی است که تحت بازداشت و بازجوئی قرار دارند.