نسرین ستوده قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی برای آزادی را رد کرد

به گفته رضا خندان همسر این وکیل سرشناس، وی از پذیرفتن قرار وثیقه ۶۵٠ میلیون تومانی امتناع کرده و قرار بازداشت موقت وی صادر شده است

نسرین ستوده، وکیل محبوس در زندان اوین از پذیرفتن قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی سر باز زد

 

به گفته رضا خندان همسر این وکیل سرشناس، وی از پذیرفتن قرار وثیقه ۶۵٠ میلیون تومانی امتناع کرده و قرار بازداشت موقت وی صادر شده است.

 

 اتهام نسرین ستوده بنابر سخنان رضا خندان "تبانی و اجتماع و تبلیغ علیه نظام" است. نسرین ستوه تمام اتهامات را بی‌اساس و ساختگی عنوان کرده، وثیقه را نامتناسب دانسته و به همین دلیل به بند عمومی زنان بازداشتگاه اوین منتقل شده است.

 

نسرین ستوده در نامه‌ای از به خارج از زندان اعلام کرد که تنها علت بازداشت وی انجام وظیفه قانونی وکالت یکی از دختران خیابان انقلاب به نام شاپرک شجری‌زاده است.

 

ستوده در نامه خود از زندان می‌گوید:" در جامعه‌ای که نیروهای اطلاعات و امنیت جهت محافظت از مردان خاصی که دست به تجاوز زده‌اند مداخله می‌کنند تا آسیبی به آنان نرسد، فورا بابت عکس بی‌حجاب زنان آژیرهای خطر را به صدا در می‌آورند."

 

اشاره وی به "محافظت از مردان خاص" احتمالا پرونده تجاوز به ۴١ دختر و زن ایرانشهری است.

 

نسرین ستوده در ادامه خطاب به مهدی پیتام بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زداه گفته است:" این بازپرس که از گذاشتن عکس موکلم در صفحه ایستاگرامش به شدت خشمگین و آشفته شده بود و بر این تصور بود که هیچکس هم نباید از ایشان دفاع کند، از ورود من به پرونده جهت دفاع و انجام وظایف قانونی‌ام عصبانی شده بود. به نحوی که در دستوری غیرقانونی به مامور مستقر در بازپرسی شعبه سوم دادسرای کاشان دستور تفتیش بدنی مرا داه بود که البته اینجانب به دلیل غیرقانونی بودن دستور مذکور از اجرای آن جلوگیری به عمل آوردم. اما بازپرس مربوطه که برای عمل کاملا قانونی موکلم, قرار بازداشت صادر کرده بود نهایتا مجبور به آزاد کردن موکلم شد و آنگاه خشم و عصبانیت خود را از طریق طرح شکایت دردادسرای امنیت (مستقر در زندان اوین) متوجه من کرد."

 

این وکیل سرشناس سپس به انتقاد از قوه قضائیه می‌پردازد:"سال‌هاست قوه قضائیه برخلاف همه‌ی اصول مربوط به استقلال این قوه به طرز آشکار و روشنی در کنار نیروهای امنیتی اعم از وزارت اطلاعات و سپاه ایستاده است و در حمایت آشکار از آن‌ها, مجری فرامین مربوطه گردیده است."

 

شایان ذکر است که نسرین ستوده در پیشتر ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم این فعال حقوق بشر به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت. وی در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از مدت محکومیتش از زندان آزاد شد. پس از آزادی در روز ۲۶ مهر ۱۳۹۳ شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا حکم محرومیت سه ساله نسرین ستوده از وکالت را صادر کرد و او از صبح روز ۲۹ مهر همان سال در مقابل کانون وکلا تحصن کرد و مدت‌ها به این تحصن ادامه داد. این مقاومت به تمدید پروانه‌ وکالت او شد.