بزرگترین نمونه روح پیروزی

تولهِلدان تَکمان، بزرگترین نمونه روح پیروزی، میراثی آپویی که رفقایش بتوانند راه او را دنبال کنند به جا گذاشت.

در این دوره که جنگ هستی و نابودی برای مردم کورد در جریان است، آزادیخواهان و مردم کورد به رهبری رهبر آپو به مبارزه حماسی می‌پردازند. دولت فاشیست ترکیه که قادر به هضم این موضوع نیست و درک می‌کند که نمی‌تواند کوردها را شکست دهد، به وحشیانه‌ترین شکل علیه گریلاها جنایات جنگی مرتکب می‌شود.

مردم کورد در هر کجا که زندگی می‌کنند، در هر شهر و در هر روستا، به مبارزه دائمی برای پیروزی آرمان کورد در برابر نظام استعماری ادامه می‌دهند. فاشیسم که هرگز از مکیدن خون کورد سیر نمی‌شود، با اعمال غیر انسانی و غیرقانونی به ارزش‌های مردم کورد، پیکر فرزندانش و آرامگاه‌های شهدا حمله می‌کند. این حملات ملموس‌ترین نمونه از رقت بار بودن و فرسودگی آنهاست.

در کوردستان این وقایع با تمام وحشی‌گری‌هایش هر روز به صورت روتین تجربه می‌شود. اعاده پیکر گریلای نیروهای مدافع خلق (ه‌پ‌گ) تولهِلدان تکمان (ییلماز اوزون) که ۳ سال پیش به شهادت رسید؛ به عبارت دقیق‌تر، اعاده کردن استخوان‌های وی در جعبه به خانواده‌اش تنها نمونه‌ای از این وحشیگری است.

فرزند دلاوری که خود را وقف انقلاب کرد تا از ارزش‌های کوردها محافظت کند

تولهِلدان اهل سرخط (باکور کوردستان) است و در خانواده‌ای متعهد به ارزش‌های میهن‌دوستانه متولد شد. وی شخصیت خود را در یک محیط خانوادگی متعهد به فرهنگ و کوردبودن خود به دست می‌آورد.

تولهِلدان که در سنین جوانی شاهد واقعیت دشمن بود، از این بابت خشم شدیدی را احساس کرد. در آن سن از واقعیت دشمن آگاه می‌شود و در سرزمین خود که حتی زبان مادری‌اش ممنوع است، وارد مبارزه‌ای بی‌امان می‌شود. تولهِلدان که با حماسه‌های مقاومت و قیام مردم سرخط بزرگ شده است، هر لحظه با این واقعیت زندگی می‌کند.

تولهِلدان تَکمان که به جستجوی راهی برای مبارزه با فاشیسمی بود که غیرقابل تحمل شده بود، در باکور کوردستان به صفوف گریلا پیوست. در آن روندها که جنگ شدت یافته بود، وی در صفوف گریلا خود را به سرعت مستعد ساخته و خود را از هر لحاظ وقف مبارزه می‌کند. او با آگاهی از این که برای مردمش می‌جنگد، با روحیه عگید در خط مقدم بدون وقفه با دشمنش می‌جنگد. در مدت زمان کوتاهی او تبدیل به یک گریلای پیشاهنگ، یک جنگجوی فعال و یک مبارز شکست‌ناپذیر می‌شود.

تولهِلدان تَکمان بزرگترین نمونه روح پیروزی است. و او میراثی آپویی که رفقایش بتوانند راه او را دنبال کنند به جا گذاشت. وی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در درگیری با ارتش ترکیه در منطقه گارزان به همراه ۴ تن از رفقایش به کاروان شهدا پیوست. او با ایستار خود به همگان نشان داد که دلیل در پیش گرفتن چنین راهی ارزش‌هاست و به عنوان یک مبارز شایسته به عهد خود عمل می‌کند.

آخرین سخنان پدرش فریادی علیه ظلم و ستم و فراخوانی برای شرافتمند‌ شدن بود

مردم کورد به قدری شاهد وحشی‌گر‌ان و ستمگران بوده‌اند که هر چقدر هم که رنج کشیده‌اند ولی با این وجود توانسته‌اند بزرگ شوند. به خصوص اگر کوردی به کوردبودن خود واقف باشد، قدرت تحمل انواع دردها را دارد. آیا برای مادر و پدری دردناک‌ترین چیز این نیست که پیکر فرزندانشان را که در راه عزت شهید شده‌اند، ندهند، در قبرستان گمنام‌ها دفن کنند و سال‌ها بعد استخوان‌هایشان را در صندوقی به آنها بدهند؟ اما ما شاهد مردمی هستیم که با سری بلند و با عزت از این امر استقبال می‌کنند. پدری که حتی لحظه‌ای از این کار پشیمان نمی‌شود و می‌داند که فرزندش در راه مقدس جان خود را فدا کرده است، سخنانی از دلش می‌ریزد که حتی وجدان ظالم‌ترین انسان‌ها را به لرزه درمی‌آورد و با خاک فرزندش صحبت می‌کند. ای شهید! مادرت به تو سلام می‌فرستد. ای شهید! رفقایت به تو سلام می‌دهند. ای شهید، ای شهید! این سخنان طوفان خشم علیه ظالمان بود. البته روزی خواهد رسید که این طوفان، پایان ظالمان را به ارمغان خواهد آورد.

این اتفاقات که در شخص شهید تولهِلدان تجربه می‌شود، هر روز در کوردستان به اشکال مختلف تجربه می‌شود. دولت فاشیست ترکیه با اینکه می‌داند نتیجه‌ای نخواهد گرفت و فکر می‌کند با وحشیانه‌ترین حملات می‌تواند اراده (کوردها) را بشکند، اما نمی‌تواند از چنین سیاست‌هایی نتیجه بگیرد. و هرگز به آن نخواهند رسید.