نشست 'مبارزات دمکراتیک کردها در ترکیه' در پارلمان بریتانیا

در پارلمان بریتانیا پانلی با عنوان "مبارزات دمکراتیک کردها در ترکیه" برگزار شد

  در پارلمان بریتانیا نشستی با عنوان "مبارزات دمکراتیک کردها در ترکیه" برگزار شد. در این نشست درباره‌ی پایان موفقیت آمیز اعتصاب غذا و روزه‌ی مرگ فعالین و تحولات سیاسی گفتوگو شد.

  این نشست دیروز ۴ ژوئن/۱۴ خرداد در سالن شماره‌ی ۱۷ پارلمان بریتانیا برگزار شد. نمایندگان پارلمان، روزنامه‌نگاران، فعالین سیاسی، نمایندگان سازمان‌ها و بسیاری دیگر در این پانل حضور یافتند. این نشست با همکاری جمعیت نمایندگان پارلمان تمامی احزاب و مجلس خلق کرد برگزار شد. لوید راسل مویل و بومبوس کارالامبوس نمایندگان حزب کارگر، ارطغرل کورکچو رئیس افتخاری ه.د.پ، زهرا دوغان روزنامه‌نگار و مجسمه ساز، حاجی اُزکان ازدمیر از مقاومتگران اعتصاب غذا به عنوان سخنران در این نشست حضور یافتند.

  همچنین نوروز اویسال وکیل عضو کانون وکلای سده از راه سکایپ در این نشست شرکت کرد. نمایندگان پارلمان عضو حزب حرکت ملی اسکاتلند پلاید سیمرو، کشه جو رایان، دیرک کمپل پدر آنا کمپل و بسیاری دیگر در این نشست حضور داشتند. جولیا وارد نماینده‌ی پارلمان اروپا و لیز ساویل روبرتس نماینده‌ی پارلمان گالر پیامی مکتوب را برای این پانل فرستاده‌ بودند.

کارالامبوس: انزوای تحمیلی برداشته شد اما به معنای پایان کار نیست
  بامبوس کارالامبوس عضو حزب کارگر و نماینده‌ی پارلمان انفیلد اعلام کرد: "زمانیکه شنیدم در ترکیه چه اعمالی بر کردها روا داشته شده‌اند، شوکه شدم. من بسیار خوشحال هستم که اعتصاب‌های غذا به هدف خویش رسیدند. مقاومت‌های اعتصاب غذا سبب شدند که مسئله‌ی کرد در سطح بین‌الملل بیشتر بازتاب یافته و سیستم اشغالگر ترکیه رسوا شود. بله عبدالله اوجالان با وکلا و خانواده‌ی خویش دیدار کرد اما این به معنای پایان کار نیست بلکه مبارزه در برابر فشار‌های تحمیل شده ادامه دارند. من و رفقایم در مبارزات همراه با کرد‌ها خواهیم بود."

موردن: بایستی مبارزات گسترده‌تر شده و ادامه داشته باشند
  جسیکا موردن نماینده‌ی پارلمان شهر نیوپورت در گالر اعلام کرد، تحقق اهداف مقاومتگران اعتصاب غذا خوب بوده اما بایستی مبارزات گسترده‌تر شده و ادامه داشته باشند.

دوغان: در مقابل چشمان ما غیر نظامیان را کشتند
  زهرا دوغان مجسمه ساز و روزنامه‌گار در مقطع مقاومت خودمدیریتی شمال کردستان در شهرهای نصیبین و جزیر به کار روز‌نامه‌نگاری مشغول بود که توسط دولت ترکیه دستگیر شد. وی درباره‌ی وقایعی که در این شهر‌ها رخ دادند سخن گفت. زهرا دوغان اظهار کرد:"با ویران کردن شهرها به مطالبات کردها پاسخ دادند. شهرهای کردستان را تخریب کرده و به آتش کشیدند. در مناطق خودمدیریتی حملات سختی انجام شدند اما علی‌رغم اینها جهان چشم و گوش خود را بر آن‌ها بست، در سطح بین‌المللی حمایتی انجام نشد. به همین دلیل مطالبات خودمدیریتی ترور شدند. در نتیجه‌ی این حملات سور، جزیر و نصیبین تخریب شده و صدها غیر نظامی کشته شدند. در مقابل چشمان ما مادران را به قتل رساندند. از نوزاد ۳۵ روزه تا پیرمرد ۷۰ ساله از سوی نیروهای پلیس به شکلی آشکار به قتل رسیدند."

کورکچو: ده‌‌ها هزار انسان به دلایل سیاسی دستگیر شدند
  ارطغرل کورکچو ریاست افتخاری ه.د.پ درباره‌ی فشار‌های تحمیل شده بر نیروهای اپوزسیون در ترکیه سخن گفت و اعلام کرد، ۴۰ هزار انسان به دلایل سیاسی در زندان بسر می‌برند.

  کورکچو افزود:"۱۲ تن از نمایندگان پارلمان از جمله ریاست مشترک پیشین ه.د.پ در زندان بسر می‌برند و همچنین ۲۰ تن از رفقای ما تبعید شده‌اند. ۴۰ هزار انسان به دلایل سیاسی در زندان‌ها محبوس می‌باشند. با وجود ظرفیت ۲۲۰ هزاری زندان‌های ترکیه ۲۶۰ هزار زندانی در زندان‌های ترکیه زندانی هستند. راه‌های سیاست همگی مسدود شده و ۹۰ درصد رسانه‌ها تحت کنترل حکومت اردوغان هستند."

انتخابات استانبول، انتخاباتی محلی نخواهد بود
  کورکچو درباره‌ی انتخابات ۲۳ ژوئن خاطرنشان کرد، اردوغان در این انتخابات برای دومین مرتبه شکست خواهد خورد.

  کورکچو در ادامه افزود:"انتخابات استانبول دیگر انتخاباتی محلی نخواهد بود، بلکه به رفراندوم مبدل شده است. در این مسئله موضع رای دهنده‌گان کرد مورد بحث قرار گرفته است. بدون شک در این انتخابات کردها با استراتژی ه.د.پ همراه خواهند بود. در این انتخابات اردوغان برای دومین مرتبه شکست خواهد خورد."

  حاجی اُزکان ازدمیر از مقاومتگران اعتصاب غذا، نتایج کارزار مقاومت را ارزیابی نمود. همچنین نوروز اویسال از وکلای کانون وکلای سده از راه سکایپ در این نشست شرکت کرده و درباره‌ی دیدار اوجالان با وکلا و کارزاری که ادامه دارد سخن گفت.

  نشست با بخش پرسش و پاسخ به پایان رسید.