ممنوعیت آموزش به زبان مادری میلیون‌ها نفر در ایران

جمهوری اسلامی ایران برای فریب افکار عمومی در قانون اساسی خود از آموزش به زبان‌های دیگر دم می‌زند و در عمل زهرا محمدی معلم زبان کوردی را صرفا به دلیل آموزش کودکان کورد به ۵ سال حبس محکوم می‌کند.

امروز بیست و یکم فوریه، روز جهانی زبان مادری‌ست. در حالیکه به علت ممنوعیت خواندن و نوشتن، صدها زبان در دنیا تاکنون از بین رفته، صدها زبان دیگر نیز در خطر نابودی قرار دارند. جمهوری اسلامی ایران و دیگر رژیم‌های مستبد خاورمیانه با اعلام یک زبان رسمی، قتل‌گاههای بزرگ زبان‌های مادری میلیون‌ها انسان بودەاند.

سازمان جهانی یونسکو، ٢١ فوریه را به عنوان روز زبان مادری اعلام نموده و آن را ارج می‌نهد. انتخاب این روز، به جنبش دانشجویان بنگلادشی درسال ١٩۵٢ برمی‌گردد که خواستار ملی شدن زبان بنگالی به عنوان زبان دوم در کنار زبان اردو بودند. تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان در شهر داکا با تیراندازی پلیس مواجه شد که تعدادی کشته بر جای گذاشت. از سال ٢٠٠٠، یونسکو روز ٢١ فوریه را به عنوان روز زبان مادری به مردم جهان شناسانده و در بیشتر کشورهای جهان این روز گرامی داشته می‌شود.

اما در کشوری چون ایران که دارای تنوع هویتی و زبانی است حتی برگزاری مراسم روز زبان مادری ممنوع است.

میلیون‌ها شهروند که زبان مادری آنها فارسی نیست، از حق تحصیل به زبان مادری و تکلم به آن در ادارات رسمی محرومند.

ممنوعیت آموزش به زبان مادری برای کودکان آذری، کورد، لر، ترکمن، بلوچ و عرب یادآور تجربه‌ی تلخ روزهای نخست مدرسه است. دانش‌آموزانی که زبان مادریشان فارسی نیست؛ دنیای آموزش و مدرسه را از آن خود نمی‌دانند و این یکی از دلایل سرخوردگی کودکان از تحصیل و ترک آن است. رابطه عاطفی‌ای که فرد با زبان مادری دارد هرگز با هیچ زبان بیگانه‌ای شکل نمی‌گیرد.

این موضوع را حاکمان در ایران و جریانات ملی‌گرای موجود در اپوزیسیون درک نمی‌کنند.

ممنوعیت آموزش زبان‌های مادری و تحمیل یک زبان خاص بر کل جامعه را می‌شود در چارچوب نژادپرستی و ناشی از بیماری و توهم برتری نژادی دانست. ایجاد حکومت مرکزی و انتخاب زبان و مذهب رسمی برای ایران در تناقض با واقعیات این کشور چند ملیتی بوده و نه تنها این جبر فرهنگی منجر به حفظ اتحاد و یکپارچگی ایران نشده، بلکه آنرا به سوی تجزیه و فروپاشی سوق داده است.

رژیم ایران علاوه بر شانه‌ خالی کردن از مفاد مندرج در قوانین خود و فریب افکار عمومی هر گونه فعالیت برای احیای زبان کوردی را با مانع روبرو می‌کند. زهرا محمدی معلم زبان کوردی کودکان کوردستان روز ٢۵ بهمن سال جاری در حساب کاربری اینستاگرام خود نوشت که از سوی بی‌دادگاه‌های جمهوری اسلامی به ۵ سال حبس محکوم شده است. جمهوری اسلامی خانم محمدی را به دلیل آموزش به زبان کوردی متهم کرده است که امنیت رژیم ایران را برهم می‌زند.