راهپیمایان آزادی به گملیک رسیدند: بیایید با هم آزادی جسمانی عبدالله اوجالان را محقق کنیم

تولای حاتیموگلاری، رئیس‌مشترک کلِ هَدَپ، در نزدیکی گملیک بیانیه‌ای داد و گفت: «بیایید با هم انزوا را در امرالی پایان دهیم. بیایید با هم آزادی جسمانی آقای اوجالان را محقق کنیم.»

«راهپیمایی آزادی» که برای تحقق آزادی جسمانی رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و حل مسئله کورد از راه‌های دموکراتیک آغاز شده بود، با وجود موانع ادامه دارد.

صدها خودرو در نقاط مختلف توسط پلیس متوقف شدند. تولای حاتیموگلاری، رئیس‌مشترک کل هَدَپ و بسیاری از مردم از جمله نمایندگان مجلس در جاده اورهنگازی در ۲۰ کیلومتری گملیک اظهاراتی را بیان کردند.

"اگر انزوا تمام نشود، جامعه را از دست خواهند داد"

تولای حاتیموگلاری گفت: «ما امروز اینجا هستیم تا درخواست خود را برای رفتن به امرالی تکرار کنیم، روزهاست که توده‌های مردم، انقلابیون، دموکرات‌ها، وطن‌دوستان از سراسر ترکیه و کوردستان برای حمایت از مردم کوردستان فعالیت می‌کنند. آنها از افکار عمومی ترکیه و جهان می‌خواهند که انزوا در امرالی را برداشته و آزادی جسمانی آقای اوجالان را محقق کنند.»

دیروز در آمد، چوکوروا، سرحد، در تمام نقاط ترکیه و کوردستان اقداماتی برگزار کردیم. از دیروز پلیس و نیروهای امنیتی در آماده‌باش هستند، همه جا سعی کردند جلوی ما را بگیرند. دیروز نیروهای پلیس  مداخله کرده و بسیاری از دوستان ما را مورد حمله فیزیکی قرار داده و بازداشت کردند. امروز دوستان ما که از اژه و ازمیر می‌آمدند، محاصره و بازداشت شدند. در استانبول نیز چنین مانعی وجود داشت. اکنون مردم از سراسر ترکیه می‌خواهند به این مکان بیایند. ما با فشار و موانع شدید نیروهای امنیتی مواجه هستیم. نظامی که انزوا را در امرالی برقرار کرده با همین رویکرد انزوا؛ جلوی نیروهای دموکراتیک خارج از زندان را می‌گیرد. بگذار بدانند که اراده مردم اینجاست. اول از همه خلق کورد، مردم ترکیه و خاورمیانه اینجا هستند. اراده خلق می‌گوید: «بگذارید مسئله کوردها فوراً با روش‌های دموکراتیک و مسالمت‌آمیز حل شود.»

تا زمانی که مسئله کوردها حل نشود، فرصتی برای مردم ترکیه وجود ندارد که در یک وضعیت دموکراتیک زندگی کنند. برای اینکه جنگ در خاورمیانه به پایان برسد، برای اینکه مسئله کوردها فوراً حل شود، خلق کورد در روژآوا صاحب حاکمیت سیاسی شود و برای احقاق حقوق مردم، ما خواسته‌های خود را بیان می‌کنیم. به همین ترتیب، تا زمانی که مسئله کوردها در ترکیه به روشی مسالمت‌آمیز و دموکراتیک حل نشود، ما به‌عنوان خلق‌های ترکیه قربانی سیاست تبعیض و جنگ خواهیم بود.

ما از اینجا تکرار می‌کنیم: بیایید روی راه حل مسالمت‌آمیز این مشکل کار کنیم. بیایید انزوا را در امرالی بشکنیم. بیایید با هم برای آزادی جسمانی آقای اوجالان تلاش کنیم. از اینجا به راهپیمایی خود ادامه خواهیم داد. نیروهای دموکراتیک در ترکیه و در سطح بین‌المللی باید به حل این مشکل کمک کنند. ما به مردم ترکیه و کوردستان اعلام می‌کنیم که راهپیمایی ما ادامه خواهد داشت.»