رئیس دفتر ی.ن.ک در موصل: توافق شنگال متعلق به پ.د.ک است نه حکومت اقلیم!

​​​​​​​غیاث سورچی مسئول ارتباطات حزب ی.ن.ک در موصل، توافق و جانبه‌ی بغداد و پ.د.ک در مورد شنگال را توطئه یک دولت خارجی دانست و تاکید کرد که حزبش از این توافق پشتیبانی نمی‌کند.

در مورد فتنه‌های پارت دمکرات کوردستان (پ.د.ک) و توافق‌های پنهانی این حزب علیه خلق ایزدی در شنگال غیاث سورچی مسئول ارتباطات حزب اتحادیه میهنی کوردستان در موصل در گفتگویی با خبرگزاری فرات نیوز شرکت کرد.

"این توافقنامه متعلق به پ.د.ک است نه حکومت اقلیم کوردستان"

این مسئول اتحاد میهنی گفت، این توافق در مورد شنگال با نام حکومت عراق و حکومت اقلیم انجام شده است، اما ما این توافق را متعلق به پارت دمکرات کوردستان با حکومت عراق می‌دانیم نه حکومت اقلیم کوردستان. وی همچنین گفت:" ما سه دفتر در کل استان نینوا (با مرکزیت موصل) داریم و این توافق با ما اصلا مطرح نشده و ما از آن اطلاعی نداریم، بلکه ما هم توسط رسانه‌ها مطلع شده‌ایم و معتقدیم این توافق به نتیجه نمیرسد."

"از این توافق حمایت نمی‌کنیم"

وی همچنین گفت:"ای کاش توافق در مورد همه‌ی مناطق مورد مناقشه مانند کرکوک، خانقین، مندلی، جلولا و دشت نینوا انجام می‌شد نه فقط در مورد یک بخش. ما از توافق شنگال حمایت نمی‌کنیم."

در پاسخ به این پرسش که چرا در میان همه‌ی مناطق مورد مناقشه فقط در مورد شنگال این توافق انجام شده است نیز گفت:"ما نیز این انتقاد را مطرح می‌کنیم، می‌پرسیم چرا فقط در مورد شنگال توافق شده است؟ این توافق برای ما ایجاد شک و شبهه کرده است، ما می‌خواهیم مردم شنگال بازگردند و از بازگشت آنها حمایت می‌کنیم."

"پ.ک.ک از ۲۰۰ هزار ایزدی محافظت کرد"

غیاث سورچی مسئول ارتباطات اتحادیه میهنی کوردستان (ی.ن.ک) در موصل در پاسخ به این سئوال که چه خطری جان ساکنان شنگال که به مناطق خود بازگشته‌اند را تهدید می‌کرد گفت:"تبلیغات می‌کردند که مردم به دلیل وجود گروه‌های نظامی و یا پ.ک.ک به شنگال بازنمی‌گردند. اما ما می‌گوییم علت بازنشگین مردم شنگال پ.ک.ک نیست. ما  به وضوح اعلام می‌کنیم که پ.ک.ک نقش مهمی در مقاومت شنگال و محافظت از بیشتر از ۲۰۰ هزار ایزدی در کوهستان شنگال و آزادسازی شنگال داشته است."

"ی.ب.ش دختران و پسران شنگال هستند"

غیاث سورچی در مورد این شایعه که در شنگال گروههای مسلح حضور دارند گفت:" این نیروها دختران و پسران ایزدی‌ها هستند و اهالی خود منطقه می‌باشند. در پیمان‌نامه اشاره شده است که باید این نیروها در شنگال باقی نمانند که این امر برای ما جای تعجب است، اگر این نیروهای ایزدی در شنگال باقی نمانند پس به کجا بروند؟ همه‌ی این افراد عراقی هستند و اهل شنگال و کورد می‌باشند، پس کجا بروند؟ به شرنخ بروند؟ به آمد بروند؟ کجا بروند؟ درست است که به افکار و آرای آپو نزدیک هستند اما این برای نسبت دادن آنها به پ.ک.ک کافی نیست."

"یکی از دولت‌های منطقه پشت این توافق است"

غیاث سورچی در پایان سخنانش گفت:"این توافق برنامه‌ای منطقه‌ای است یعنی یکی از دولت‌های منطقه پشت آن قرار دارد. اکنون مردم شنگال مانند گذشته نیستند، دیگر هیچ کس نمی‌تواند یک بار دیگر شنگال را بفروشد، مردم شنگال اکنون هشیار هستند و فکر آنها باز است، دوست و دشمن خود را می‌شناسند، یک بار دیگر هیچ کس نمی‌تواند شنگال را قتل‌عام کند."