انزوا محکوم شد

انزوای حاکم بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و شکنجه‌ی داخل زندان‌ها محکوم شد.

جامعه‌ی کمک به خانواده‌ی زندانیان (TÜAY-DER)، در رابطه با تخطی‌های درون زندان‌های فارقین اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

این اطلاعیه در مقر حزب دمکرات خلق‌ها (ه‌د‌پ) در فارقین قرائت شد. نماینده‌ی احزاب سیاسی و خانواده‌ی زندانیان شرکت داشتند.

مدیر جامعه‌ی کمک به خانواده‌ی زندانیان (TÜAY-DER)، محمد اوزل، گفت: “رژیم وارث عزت اوکتا است، سعی دارد جامعه را از طریق زندانیان طراحی کند و به زندانیان سیاسی حمله کند”، همچنین به زندانیان داخل زندان زنان پاتنوس اشاره کرد.

اوزل همچنین گفت، نقض حقوق در زندان‌ها از انزوای امرالی قابل جدا کردن نیست و در ادامه گفت: “برای این‌که صلح و امنیت در جامعه ایجاد شود، برای گسترش آزادی و دمکراسی، باید انزوای آقای اوجالان برداشته شود”.

ازمیر

در مقر انجمن بستگان زندانیان و محکومان ایجه (Ege TÜHAYDER) نشستی مطبوعاتی برگزار شد. رئیس مشترک (TÜHAYDER) در ایجه، نیلای گولسر، به شرایط زندانیان بیمار و کشتار زندانیان در زندان‌ها اشاره کرد.

نیلای گولسر، به تخطی‌گری‌های زندان‌های کریکلار و شاکران در ازمیر اشاره کرد و اعلام نمود، تخطی‌های داخل زندان‌ها ارتباط مستقیمی با انزوای شدید علیه رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان دارد.

مرسین

جامعه‌ی کمک به خانواده‌ی زندانیان و محکومین چوکوروا (Çûkûrova TÛAY-DER)، جامعه‌ی وکلا برای آزادی (OHD) شعبه‌ی جمعیت حقوق بشر در مرسین، در رابطه با تخطی‌ها اطلاعیه‌ای منتشر کردند. این اطلاعیه در مقابل مقر (Çûkûrova TÛAY-DER) قرائت شد. در سالن بنری با زبان کوردی و ترکی “انزوا جنایتی ضد بشری است، زندانیان سیاسی شرف ما هستند” برافراشته شده بود.

اطلاعیه از سوی رییس (Çûkûrova TÛAY-DER) ارگین آلتونتاش قرائت شد. آلتونتاش به شکنجه‌ی فیزیکی و درونی زندانیان اشاره کرد، تاکید کرد مدیران زندان‌ها به صورت آشکار نقض و تخطی‌گری انجام می‌دهند.

“هر روز اطلاعاتی در مورد شکنجه و بدرفتاری دریافت می‌کنیم”

آلتونتاش گفت: "زندان‌های ترکیه گویی که شکنجه‌گاه و مکان‌های برای مرگ باشند. اگرچه امنیت زندانیان توسط قانون تضمین شده است، اما با مرگ و شکنجه‌ی سیستماتیک روبرو می‌شوند".

“نزدیک گل دقیقه شکنجه می‌کنند”

آلتونتاش در رابطه با تخطی‌های زندان تیپ L پاتنوس، گفت: “در زمان سرشماری، نگهبانان مرد وارد سلول زنان می‌شوند، از این رو زندانیان اعتراض می‌کنند. می‌خواستند با دادستان کل ملاقات کنند، اما درخواست آن‌ها رد شد. پس از آن حدود ۴۰ نگهبان و ژاندارمر وارد زندان شدند و مزگین کایتبی، لاله کابیشن و نازلی‌جان باریشر را حدود ۴۰ دقیقه شکنجه کردند. تا حکومت حزب عدال و توسعه (آ‌ک‌پ) و حزب حرکت ملی (م‌ه‌پ) به این اقدامات فاشیستی علیه کرامت انسانی پایان دهد و مسئولین آن را محاکمه نکند، آن‌ها مسئول اصلی این جنایات هستند. این نشان می‌دهد که نقض حقوق و شکنجه کردن و سیاست اذیت کردن در زندان‌ها در یک چشم‌انداز انجام می‌شود”.

“لازم است مدافعین حقوق بشر و سازمان‌های توده‌ای فریاد برآورند”

آلتونتاش در پایان گفت: “فشارهای داخل زندان‌ها به انزوای امرالی مرتبط است. تنها راه صلح اجتماعی و گسترش دمکراسی و آزادی، پایان دادن به انزوای آقای اوجالان است. از این رو درخواست پایان دادن به سیستم شکنجه و نابودگری در امرالی و حمله و نقض حقوق و سیاست‌های شکنجه‌گری در تمامی زندان‌ها هستیم. در این چارچوب از تمامی مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های توده‌ای دمکراتیک می‌خواهیم که علیه سیاست‌های انزوا و فشار و شکنجه‌گری، فریاد برآورند”.