درخواست وکلای رهبر خلق کورد برای انجام ملاقات

وکلای رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان برای دیدار از زندان امرالی و ملاقات با موکلشان امروز بار دیگر به دادسرای جمهوری ترک در شهر ساحلی بورسا مراجعه کردند.

راضیه اُزترک، فایق اُزگور ارول، رِزان ساریجا و جنگیز یورکلی وکلای رهبر خلق کورد، عبدالله اوجالان، که از ٢٢ سال پیش در زندان گروه F فوق امنیتی امرالی نگهداری می‌شود امروز یکبار دیگر خواستار انجام ملاقات با موکلشان شدند و درخواستی را به دادستانی جمهوری ترک در بورسا تحویل دادند.

رژیم ترکیه روز ٢٣ سپتامبر ٢٠٢٠ به بهانه نگارش کتاب «نقشه راه» در سال ٢٠٠٩ که عبدالله اوجالان به عنوان دفاعیات خود به دادگاه حقوق بشر اروپا ارائه کرده بود به مدت ۶ ماه هرگونه ملاقات وی و سه هم زندانی دیگر امرالی را ممنوع اعلام کرده بود.

علیرغم آنکه این ممنوعیت روز ٢٣ مارس به پایان رسید اما درخواست‌های مکرر وکلای اوجالان همچنان بدون پاسخ مانده‌اند. افزون بر این ماه ژانویه ٢٠٢١ گزارشی به رسانه‌ها درز پیدا کرد که در آن آمده بود دولت ترک یکبار دیگر اوجالان را به بهانه تخلف انضباطی محکوم کرده است.

رِزان ساریجا و نوروز اویسال وکلای اوجالان پس از ٨ سال منع ملاقات سرانجام با فشار افکار عمومی کوردستان موفق شده بودند در روزهای ٢ و ٢٢ ماه می، ١٢ و ١٨ ماه ژوئن و ٧ آگوست ٢٠١٩ با موکلشان در زندان امرالی دیدار کنند. دادستانی ترک از این روز تاکنون به تمامی درخواست‌های وکلای اوجالان برای انجام ملاقات پاسخ رد داده است.

مکالمه تلفنی روز ٢۵ مارس را قطع کردند

رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان آخرین بار در روز ٢۵ مارس ٢٠٢١ پس از گسترش نارضایتی در ترکیه و کوردستان نسبت به حصر امرالی تلفنی با برادر خود محمد اوجالان صحبت کرده بود. این مکالمه تلفنی تنها ۴ دقیقه به درازا کشید و از سوی زندانبان امرالی قطع شده بود.

رژیم ترکیه پس از ٢١ سال حبس رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان در زندان فوق امنیتی امرالی در جزیره امرالی، برای اولین بار در روز ٢٧ آوریل ٢٠٢٠ به وی اجازه تماس تلفنی و مکالمه با خانواده‌اش را داده بود.