طی یک ماه گذشته ۱۴ زن به قتل رسیدند ۹ زن خودکشی کردند

قتل و خودکشی زنان در ایران و روژهلات کوردستان افزایش یافته است. بنا به گزارشی آماری که از وقایع گزارش شده جمع‌آوری شده است حداقل ۱۴ زن به قتل رسیده‌اند و ۹ زن اقدام به خودکشی کرده‌اند.

بنا به گزارشی آماری که آمار قتل و خودکشی زنان طی مرداد ماه گذشته در ایران و روژهلات کوردستان که توسط خبرگزاری زن (JINHA) منتشر شده است به افزایش سطح این وقایع اشاره می‌کند و اینگونه به دلایل آن پرداخته است؛ «نبود قوانین تنبیهی برای مجرم و قاتل، به مردها اجازه داده است تا به هر دلیلی زنان را به قتل رسانده و با بهانه‌ی ناموسی بودن، خود را از مجازات تبرئه کنند. از طرفی، دولت ایران، با تشویق زنان به خودکشی در برابر مسائل و تعرضات جنسی، راه را برای مردان متعرض هموار و برای زنان دشوارتر کرده است؛ چراکه طبق قوانین حاکم در ایران، اگر زنی مورد تعرض جنسی قرار بگیرد، تنها در صورتی قربانی شناخته می‌شود که خودکشی کند، در غیر این صورت توسط مردهای خانواده مجرم شناخته شده و به قتل می‌رسد.»

خبرگزاری زن که هر ماه گزارشی از آمارهای قتل، تشویق به خوکشی و علت‌های آن را ارائه می‌دهد، اسامی زنان به قتل رسیده در مردادماه را به شرح زیر آورده است:

روز پنج‌شنبه ٢ شهریورماه، منا آقایی ١۴ ساله و قربانی کودک‌همسری در شهر روانسر توسط بردارش به بهانه‌ی ناموسی به قتل رسید.

روز شنبه ۴ شهریورماه، یک زن میانسال توسط فرزندش به دلایل نامعلوم به قتل رسید.

روز یک‌شنبه ۵ شهریورماه، یک زن جوان با هویت نامشخص در ماهدشت کرج توسط همسرش با آنچه انگیزه‌های ناموسی عنوان شده است، با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید.

روز پنج‌شنبه ٩ شهریورماه، یک زن با هویت سویسنه مریمی اهل پیرانشار به دلایل نامعلوم اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز پنج‌شنبه ٩ شهریورماه، یک کودک ١٣ ساله با هویت «شنیان» اهل دیواندره به دلیل خشونت خانوادگی و ضرب‌وشتم پدرش اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز شنبه ١١ شهریورماه، یک دختر جوان که در شهر شیراز در تاریخ ۵ شهریورماه، از بالای مجتمع نگین اقدام به خودکشی کرد، پس از یک هفته کما جان خود را از دست داد.

روز شنبه ١١ شهریورماه، یک زن ۴٢ ساله در استان کرج توسط همسرش به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده است به قتل رسید.

روز شنبه ١١ شهریورماه، یک زن ٣۴ ساله اهل ساوه با شلیک اسلحه توسط همسرش به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده است، جان خود را از دست داد.

روز یک‌شنبه ١٢ شهریورماه، یک نوجوان ١۶ ساله با هویت «سونیا معنوی» در شهر مراغه توسط نامزدش به بهانه‌ی ناموسی به قتل رسید.

روز یک‌شنبه ١٢ شهریورماه، یک نوجوان ١۶ ساله با هویت کویستان عباس‌نژاد اهل روستا بیوند شهر جوانرو به دلایل نامعلوم اقدام به خودسوزی کرده و جان خود را از دست داد.

روز دوشنبه ١٣ شهریورماه، یک زن ٣۴ ساله با هویت سودابه نوروزی در شهر کمالشهر کرج توسط همسرش به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده به قتل رسید.

روز دوشنبه ١٣ شهریورماه، یک زن با هویت محبوبه روشن دل در زندان وکیل‌ آباد مشهد به دار آویخته شد.

روز پنج‌شنبه ١۶ شهریورماه، یک زن ۵٠ ساله توسط همسرش و با ضربات متعدد چاقو و به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده است، به قتل رسید.

روز جمعه ١٧ شهریورماه، یک زن در زندان مرکزی قم به دار آویخته شد.

روز شنبه ١٨ شهریورماه، یک زن ٣٣ ساله در شهر تالش توسط همسر سابقش با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید.

روز شنبه ١٨ شهریورماه، یک کودک ١٣ ساله با هویت سانیا آقایی در شهر شاباد به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده است، اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز شنبه ١٨ شهریورماه، یک نوجوان ١٧ ساله با هویت فائزه کامیابی در شهر پیرانشار اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز یک‌شنبه ١٩ شهریورماه، یک زن با هویت افسانه نوروزی، مادر دو کودک خردسال اهل سرپیل ذهاو به دلایل نامعلوم اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز یک‌شنبه ١٩ شهریورماه، فریبا زارعی دانشجوی پزشکی در دانشگاه فسا و آتوسا هاشمی نیا دانشجوی ترم ۶ پرستاری دانشگاه شهرکرد به طرز مشکوکی جان خود را از دست دادند.

روز دوشنبه ٢٠ شهریورماه، یک زن ٣۶ ساله با هویت سروه میرکی مادر دو فرزند، در شهر سنه با خوردن قرص برنج به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی عنوان شده است، اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز سه‌شنبه ٢١ شهریورماه، یک شهروند ٣٠ ساله، با هویت مرضیه فرجی و دارای یک فرزند خردسال، ساکن روستای کانی‌ناو از توابع بانه به دلایل نامعلوم اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

روز چهارشنبه ٢٢ شهریورماه، یک زن ۴٠ ساله در تهران توسط همسرش با ضربات متعدد چاقو به بهانه‌ی اختلافات خانوادگی به قتل رسید.

روز جمعه ٣١ شهریورماه، نوجوان ١۴ ساله با هویت مهیا نادری در شهر سرپیل ذهاو به بهانه‌ی ناموسی توسط پسر عمه‌اش با اسلحه‌ی شکاری به قتل رسید.