ابتلای رضا ملازاده، زندانی سیاسی کورد به کرونا در زندان برازجان بوشهر

رضا ملازاده، زندانی سیاسی کورد که در زندان برازجان استان بوشهر نگهداری می‌شود طی روزی گذشته به بیماری کرونا مبتلا شده است

به نقل از شبکه حقوق بشر کوردستان، رضا ملازاده، زندانی سیاسی کورد که در زندان برازجان محکومیت ۱۶ ساله خود را سپری می‌کند در روزهای گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده است. این منبع در ادامه اظهار داشت که مسئولین زندان از اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان خارج از زندان مخالفت کرده و در این مدت تنها چند بار از سوی پزشکان بهداری مورد معاینه قرار گرفته است.

رضا ملازاده، اهل روستای آشناک از توابع شهرستان سلماس استان اورمیه در اواخر تابستان ۱۳۹۰ در نزدیکی شهر پاوه استان کرماشان توسط نیروهای نیروهای سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد. او پس از بازداشت به یک بازداشتگاه امنیتی در کرماشان منتقل و پس از چند روز به یک بازداشتگاه دیگر امنیتی در تهران منتقل شد.

این زندانی سیاسی به مدت یک سال از حق تماس و ملاقات با خانواده محروم شد و در سال ۱۳۹۱ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام «محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کوردستان( پژاک)» به اعدام محکوم شد. این حکم پس از اعتراض در دیوان عالی کشور به ۱۵ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان برازجان کاهش پیدا کرد. وی همچنین در یک پرونده دیگر به اتهام «خروج غیر‌قانونی از کشور» به یک سال حبس تعزیری شد.

این زندانی سیاسی پس از قطعی شدن حکم از زندان اوین تهران به زندان برازجان تبعید شد و در حالی که نهمین سال حبس خود در زندان را سپری می‌کند که از حق آزادی مشروط و مرخصی محروم شده است.