ادامه بی‌خبری از سرنوشت زندانی سیاسی کورد، هدایت عبدالله‌پور

شبکه حقوق بشر کوردستان اعلام کرده است که بنابر گفته‌ی یک منبع مطلع در اورمیه این زندانی سیاسی به قصد انتقال به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سپاه در تهران از زندان اورمیه خارج شده است.

با گذشت ۱۰ روز از انتقال هدایت عبدالله‌پور، زندانی سیاسی کورد محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم همچنان اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست. حکم اعدام این زندانی سیاسی پیشتر پس از تایید در دیوان عالی کشور  جهت اجرا به دایره اجرای احکام ارسال شده بود. ادامه بی‌خبری از سرنوشت وی، باعث نگرانی‌ خانواده و سازمان‌های حقوق بشری در خصوص احتمال اجرای این حکم شده است.

طی روزهای اخیر با پیگیری‌های خانواده عبدالله‌پور، مقامات زندان و دادگستری اورمیه تنها از انتقال وی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به مکانی نامعلوم خبر داده‌اند. اما تاکنون اطلاع دقیقی در خصوص علت انتقال و محل نگهداری این زندانی سیاسی به خانواده‌ او اعلام نشده است.

شبکه حقوق بشر کوردستان اعلام کرده است که بنابر گفته‌ی یک منبع مطلع در اورمیه این زندانی سیاسی به قصد انتقال به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سپاه در تهران از زندان اورمیه خارج شده است.

پرونده هدایت عبدا‌لله‌پور پس از تایید حکم اعدام به کمیسیون عفو و بخشودگی ارسال شده است و تا زمانی که نتیجه این درخواست مشخص نشود، اجرای حکم مبنای قانونی نخواهد داشت.

هدایت عبدالله‌پور، شهروند اهل شنو در استان اورمیه روز ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ بعد از گذشت ۵۰ روز از درگیری خونین میان سپاه پاسداران و پیشمرگ‌های حزب دمکرات کوردستان ایران در روستای «قره‌سقل» از توابع شنو، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در  شهر شنو بازداشت شد.

این زندانی سیاسی به مدت ۲ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روحی از جمله نگهداری در سلول انفرادی، شوک الکتریکی، شلاق زدن به کف پاها با کابل، آویزان کردن و… قرار گرفته بود.

جلسه دادگاه هدایت عبدالله‌پور در تاریخ ۲۸ دی‌ ۱۳۹۵ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اورمیه به ریاست قاضی «چابک» برگزار و به اتهام «معاونت بغی و عضویت در حزب دمکرات کوردستان ایران» به اعدام محکوم شد.

این حکم بعد از اعتراض وکلای پرونده به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور ارجاع و بعد از نقض حکم صادره، پرونده به شعبه هم عرض در اورمیه ارجاع داده شد. جلسه دادگاه مجدد این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۰ دی‌ ۱۳۹۶ در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامی اورمیه به اتهام برگزار و مجددا به اعدام محکوم شد. این حکم مجدد در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور تایید شد.