اقدام نافرمانی مدنی جوانان کورد در شورای اروپا

برای جلب توجه به انزوای تحمیلی بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و مطالبه آزادی وی، در ساختمان شورای اروپا در استراسبورگ فرانسه، نافرمانی مدنی برگزار شد.

در اقدامی که در استراسبورگ برگزار شد، جوانان کورد در مقابل ساختمان شورای اروپا تجمع کردند.

در این مراسم پرچم‌هایی با عکس‌های رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان حمل و شعارهای "زنده باد رهبر آپو" سر داده شد.

جوانان در مقابل ساختمان شورا بیانیه‌ای دادند:

«بعنوان جوانان اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان، امروز وارد شورای اروپا شدیم تا نگرانی‌ها و سوالات خود را در مورد کار شورای اروپا و سازمان‌های وابسته به آن بیان کنیم.

شورای اروپا نهادی است که برای تضمین حقوق بشر در کشورهای عضو خود از جمله کشورهای غیر اتحادیه اروپا تأسیس شده است. شورای اروپا، یک نهاد تاریخی اروپایی که برای این منظور تأسیس شده است، دارای نهادها، جلسات و مسئولیت‌های مختلفی است که در سراسر اروپا و فراتر از آن گستره یافته است. با وجود همه این منابع، می‌بینیم که شورای اروپا از بسیاری جهات نتوانسته به اهداف عالی خود در حمایت از حقوق بشر دست یابد.

رهبر آپو بیش از ۲۵ سال است که در یک سلول انفرادی در سیستم شکنجه امرالی نگهداری می‌شود. ما فکر می‌کنیم که همه کسانی که اخبار را می‌خوانند از وضعیت کلی حقوق بشر در ترکیه اطلاع دارند. زندان‌ها مملو از زندانیان سیاسی است و همواره گزارش‌هایی از شکنجه و اعمال غیرانسانی به گوش می‌رسد.

شورای اروپا یک نهاد تاریخی اروپایی است که پس از جنگ جهانی دوم برای تضمین حقوق بشر و صلح در منطقه تأسیس شد، از جمله مجمع عمومی و کمیته وزیران خارجه، شورای اروپا مسئول پاسخگویی به نقض حقوق بشر است.

تقریباً ۳ سال (۳۳ ماه) است که هیچ اطلاعی از وضعیت رهبر آپو دریافت نشده است. ما امروز به اینجا آمدیم تا به این وضعیت سکوت اعتراض کنیم. این اقدام اساسی‌ترین حق انسانی ماست.

مایلیم گزارش مفصلی از سفر و بازدید هیئت کمیته پیشگیری از شکنجه (سی‌پی‌تی) در سپتامبر گذشته ببینیم.

همچنین مایلیم از جزئیات دیدار روز گذشته مانجا پژچینوی بوریچ، دبیر شورای اروپا و هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه مطلع شویم.

آیا نقض حقوق بشر توسط دولت ترکیه مورد بحث قرار گرفته است؟

آیا بحث انزوای شدید و مطلق تحمیلی بر رهبر آپو مطرح شده است؟

آیا شورای اروپا از وضعیت رهبر آپو آگاه است؟ چرا شورای اروپا هیچ اطلاعاتی را به اشتراک نمی‌گذارد؟

به عنوان شهروندان اروپایی و پناهندگان سیاسی، ما از حق دموکراتیک خود برای مداخله و تأیید زمانی که حقوق بشر نادیده گرفته می‌شود یا به ابزاری برای بحث و مذاکره تبدیل می‌شود، استفاده می‌کنیم. این وظیفه ما در قبال مردم و جوانان است.

ما از کمیته وزیران می‌خواهیم که در جلسه بعدی خود به وضعیت فعلی رهبر آپو بپردازد.

ما می‌خواهیم پروتکل ملاقات با هاکان فیدان و ماریا پژچینوویچ بوریچ فاش شود.

ما خواهان گزارش کمیسیون سی‌پی‌تی هستیم که در ماه سپتامبر به استرالیا رفت.

ما همچنین می‌خواهیم به انزوای تحمیل شده بر رهبر آپو پایان دهیم، لازمست آزادی جسمانی وی تامین شود، مسئله کورد در خاورمیانه حل شود و گفتوگویی امن برای رهبر آپو صورت گیرد.