نیروهای دولت ایران ۴ کولبر را به شدت زخمی و کولبری را به قتل رساندند

در نتیجه تیراندازی نیروهای دولت ایران به سوی کولبران در مرز هنگه‌ژال شهرستان بانه روژهلات کوردستان، ۴ کولبر زخمی و یک کولبر به قتل رسید.

زخمی کردن و به قتل رساندن کولبران از سوی نیروهای دولت ایران موسوم به هنگ مرزی در امتداد مرز سیاسی مابین باکور-روژهلات و باشور -روژهلات کوردستان همچنان ادامه دارد.

بر اساس آخرین گزارشی که شبکه حقوق بشر کوردستان (ک‌م‌م‌ک) در رابطه با وضعیت کولبران منتشر کرده، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه سال ۱٤۰۲ خورشیدی، ۲ تن از کولبران اهل سنندج به نام‌های آروین محمدی ۱٤ ساله، ایمان (نام خانوادگی مشخص نشده است) ۱۷ ساله و ۲ کولبر دیگر با هویت حسین (نام خانوادگی نامعلوم) ۲۰ ساله و شاهو (نام خانوادگی نامعلوم) ٢١ ساله اهل شهرستان بانه توسط نیروهای هنگ مرزی حکومت ایران در نوار مرزی “هنگەژاڵ” به شدت مجروح شدند.

بنا به همین گزارش گفته شده که این کولبرها در عین کولبری در کمین نیروهای هنگ مرزی حکومت ایران قرار گرفته و بدون اخطار قبلی به سوی آنها تیراندازی شده است. کولبرهای زخمی به دلیل شدت جراحات وارده جهت مداوای پزشکی به مراکز درمانی انتقال داده شده‌اند.

در گزارشی دیگر این شبکه حقوق بشری نیز آمده که روز سه‌شنبه ۲۳م آبان ماه سال ۱۴۰۲ی خورشیدی، یک کولبر به نام “یادگار شام” اهل بانه به‌ همراه تعدادی دیگر از کولبران در حین انجام کار کولبری در کمین نیروهای مستقر در نوار مرزی هه‌نگه‌ژال از توابع شهرستان بانه افتادند، و این نیروها بدون اخطار قبلی به‌ سوی آنان‌ شلیک کردند که بنا بر گزارشات کولبر مذكور کشته شده و یک کولبر هم زخمی شده است.