افزایش فشارها و موج دستگیری‌ها در روژهلات کوردستان

‌ با نزدیک شدن به سالگرد قتل ژینا امینی توسط جمهوری اسلامی که منجر به "انقلاب ژن ژیان آزادی" در روژهلات کوردستان و سرتاسر ایران شد، موج دستگیری‌ها در ایران و بویژه در روژهلات کوردستان به شدت افزایش یافته است.‌

جمهوری اسلامی برای ممانعت از قیام دوباره‌ی خلق‌های ایران، اقدام به دستگیری گسترده‌ی فعالین مدنی، سیاسی، محیط زیستی و... کرده است. همچنین در همین راستا مجوز تعداد زیادی از ان‌جی‌اوها و موسسات و.. لغو شده و اعضای آن‌ها بازداشت شده‌اند.

بازداشت فعالین در روژهلات کوردستان بسیار گسترده بوده و افراد مختلف از همه‌ی اقشار را شامل می‌شود. علاوه بر دستگیری فعالین، بر اساس گزارش‌های رسیده از روژهلات کوردستان، تعداد زیادی از مردم عادی نیز بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

دستگیری‌ها کاملا خودسرانه و بدون داشتن حکم قضایی و در مواردی همراه با ضرب و شتم و اعمال خشونت بوده است.

در همین راستا در زیر به تعدادی از فعالین دستگیر شده در روزهای اخیر اشاره می‌شود:

 - روز دوشنبه ۲۰ شهریور "مهندس کوروش عبدی" شاغل در سد سیازاخ در محل کار خود در نزدیکی شهر دیواندره توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

- روز دوشنبه ۲۰ شهریور، "شهرام قادرپناه" اهل روستای کوپیج بانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

- روز دوشنبه ۲۰ شهریور، "اسماعیل برخورداری" ۳۲ ساله شهروند اهل شهر دیواندره که با تاکسی بین شهری در مسیر سنه و دیواندره مشغول کار بوده است، توسط نیروهای امنیتی شهر سنه بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

- روز دوشنبه ۲۰ شهریور، "دلسوز میری" دانشجوی اهل روستای تنگیسر که ساکن شهر سنه می‌باشد، توسط اداره‌ی اطلاعات این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. وی پس از چند ساعت آزاد شد.

-روز دوشنبه  ۲۰ شهریور، "شیرکو حجازی" شهروند اهل سقز در یکی از خیابان‌های نزدیک محل کارش با توسل به خشونت و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

- روز دوشنبه ۲۰ شهریور، "مختار کریمه" شهروند اهل سنه توسط اداره اطلاعات این شهر تلفنی احضار شد.

- روز یکشنبه ۱۹ شهریور "احمد معزز" اهل شهر بوکان، توسط نیروهای امنیتی این شهر با توسل به خشونت و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. اعلام شد، وسایل شخص وی و خانواده‌اش، همچون کامپیوتر و موبایل ضبط شده است.

- در همین راستا روز یکشنبه ۱۹ شهریور نیروهای امنیتی به جلسه سالانه انجمن سبز چیای مریوان حمله کرده و با محاصره آن دست کم ۲۵ تن از اعضای این انجمن را دستگیر نمودند. اعضای انجمن برای برگزاری جلسه سالانه در روستای "نچی" گرد هم آمده بودند. بیشتر دستگیرشدگان پس از گرفتن تعهد کتبی آزاد شدند، اما سه نفر از آن‌ها با نام‌های "مادح خوشنواز"، "کاوه داستان" و "کاوه کریمیان" همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

لازم به ذکر است انجمن سبز چیای مریوان در زمان وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده‌ی اخیر در جنگل‌های اطراف مریوان، با سازماندهی گسترده‌ی اعضای خود و همچنین داوطلبان، توانسته بود نقش موثری در کنترل این آتش‌سوزی‌ها ایفا کند. همین امر سبب خشم نیروهای جمهوری اسلامی شده بود.  علاوه بر دستگیری گسترده فعالین و همچنین مردم عادی، در روزهای اخیر تعداد کثیری از خانواده‌ی قربانیان "انقلاب ژن، ژیان، آزادی" دستگیر و یا احضار شده و به آن‌ها تذکر داده شده است که به هیچ وجه حق برگزاری هیچ مراسمی را ندارند.