تدوام دستگیری و ناپدیدکردن فعالین سیاسی و مدنی در روژهلات کوردستان

دستگیری و ناپدیدکردن فعالین روژهلات کوردستان که در بحبوحه سالیاد قیام زن زندگی آزادی تشدید شده بود، ادامه دارد و تعدادی فعال دیگر نیز دستگیر شدند.

طبق خبری از شبکه حقوق بشر کوردستان دو فعال به اسامی نرگس سلیمانی و فرشته فدایی‌فر اهل شهرستان قروه توسط نیروهای اطلاعات ایران، دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. طبق اخبار منتشره دستگیری این دو نفر بدون دستور قضایی بوده است.

شایان ذکر است که نرگس سلیمانی پیش‌تر نیز در هنگام اعتراضات پس از قتل ژینا امینی دستگیر شده بود.

همزمان در شهرستان دهگلان نیز یک جوان ۱۸ ساله به نام محمد زندکریمی اهل روستای بلبلان توسط نیروهای اطلاعات ضمن شکنجه و ضرب و شتم شدید، دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد و تاکنون هیچ خبری از سرنوشت وی در دست نیست.

در شهر سنه نیز دو شهروند به اسامی کیوان کمانگر نصب و مختار زارعی از فعالین مدنی این شهر توسط نیروهای اطلاعات حکومت دستگیر شده و به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

همزمان در شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان یک فعال محیط زیست به‌نام احمد علیخانی توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد و دلیل دستگیری وی نیز به انتشار مطالبی در شبکه‌های الکترونیک باز می‌گردد.

علاوه بر دستگیری این افراد، پس از گذشت چند روز، سرنوشت بخشی از دستگیرشدگان روزهای پیش‌تر نیز نامشخص است.

بنابر اعلام شبکه حقوق بشر کوردستان در شهر دره‌شهر استان ایلام نیز یک شهروند ۳۲ ساله به نام ادیب همتی حدود یک هفته است دستگیر شده و تاکنون خبری از وضعیت وی در دست نیست.

همزمان طبق خبری از شبکه حقوق بشر کوردستان؛ در شهر ایلام به اتهام شرکت در مراسم اولین سالیاد جان‌باختن محسن قیصری از جان‌باختگان قیام زن زندگی آزادی، ۴ نفر به اسامی محمد حسین قیصری برادر محسن، علی شیرخانی، محمود صادقی و دخترش به نام هدی صادقی دستگیر شده بودند. پس از چند ساعت محمد حسین قیصری و محمود صادقی آزاد شده بودند اما تاکنون خبری از سرنوشت هدی صادقی و علی شیرخانی در دست نیست و مشخص نیست در کجا زندانی هستند.

طبق یک گزارش پیشین از شبکه حقوق بشر کوردستان در شهریور ماه امسال (۲۱ اوت تا ۲۲ سپتامبر) بیش از ۵۰۰ فعال سیاسی و مدنی در روژهلات کوردستان به مراکز امنیتی فراخوانده شده و مورد تهدید قرار گرفته‌اند تا در مراسمات سالیاد قیام زن زندگی آزادی شرکت نکنند و در همین ماه ۱۶۲ فعال مدنی و سیاسی و اعضای خانواده جان‌باختگان قیام سال پیش دستگیر شدند و تاکنون بخش اعظم آنها در زندان هستند.