عراق حمله‌ی دولت ترکیه به فرودگاه عربت را محکوم کرد

رییس جمهور عراق اشاره کرد که دولت ترکیه حملات خود را افزایش داده است و حمله به فرودگاه عربت را محکوم کرد. رییس جمهور اعلام کرد برای محکوم کردن حملات بە ترکیه نامه می‌نویسند.

رییس جمهور عراق در رابطه با حمله‌ی دولت ترکیه به فرودگاه عربت در سلیمانیه اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

در اطلاعیه اشاره شده است که دولت ترکیه در خاک عراق بدون هیچ دلیل نظامی و امنیتی شهروندان غیر نظامی و مقرهای نظامی را به ویژه در باشور کوردستان مورد هدف قرار می‌دهد و در ادامه‌ی سخنانش گفت: “قبلا به طور واضح به مقامات ترکیه اعلام کرده بودیم، برای پر کردن خلاء‌ها آمادگی این را داریم با مقامات امنیتی نشست داشته باشیم. ترکیه پاسخ راست و صریحی را نداد. بعضا نقض امنیتی و عملیات نظامی در بین کشورهای همسایه وجود دارد. اما حملات نظامی که سرباز و شهر و مردم غیر نظامی را مورد هدف قرار دهد، مبانی همسایگان را پایمال کرده ‌و قوانین بین‌المللی آن را رد می‌کنند. ترکیه از طریق پهباد عراق تهدید می‌کند. این حملات مکرر را به شهرهای آرام اقلیم کوردستان را محکوم می‌کنیم”.

یادداشتی برای محکومیت این حملات به ترکیه ارسال خواهد شد

در اطلاعیه این نیز مشخص شده است که عراق یادداشتی را برای ترکیه ارسال خواهد کرد و در آن اعتراض خود را مبنی بر حملات پهبادی ابراز خواهد کرد و گفته شده است: “پیشقدم شدیم تا با وزارت امنیت تماس بگیریم تا بیشتر در جریان گزارش قرار بگیریم. همچنین با جامعه‌ی جهانی تماس خواهیم گرفت و سفیر ترکیه در بغداد را احضار خواهیم کرد تا آن را محکوم کرده و یادداشتی را به ریاست جمهوری ترکیه ارسال کنیم. علیه کسانی که می‌خواهند به امنیت و صلح و حاکمیت عراق حمله نمایند و برای توقف حملات از جان و دل تلاش خواهیم کرد”.