'این آک‌پ-م‌ه‌پ است که فضا را برای متجاوزان یونیفورم‌‌پوش باز می‌کند'

جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ) در اعتراض به آزار و اذیت جنسی زنان توسط ۶ یونیفورم‌پوش دولت ترکیه در وان، این پیام را صادر کرد: اجازه نخواهیم داد که دولت آزار و اذیت و تجاوز جنسی که توسط ماموران جنگ ویژه انجام می‌شود را عادی کند.

جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) در الیح با انتشار بیانیه‌ای به آزار جنسی روز گذشته علیه ۲ زن توسط ۶ گروهبان متخصص ترکیه در شهر وان اعتراض کرد. در بیانیه‌ای که در مقابل سازمان استانی حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه‌د‌پ) الیح برگزار گردید، سونگول کورکماز، شهردار مشترک شهرداری الیح، که دولت حاکم او را برکنار کرده و به جایش قیم منسوب کرد، مجمع مادران صلح، انجمن حقوق بشر(İHD)، ه‌د‌پ، حزب مناطق دموکراتیک (د‌ب‌پ) و سبزها و حزب آینده چپ نیز حضور یافتند.

"دولت جنگ‌خواه، جنگ تمام عیار علیه زنان اعلان کرده است"

روکن زَریام ایشیک یلدز، فعال ت‌ژآ در این بیانیه اظهار داشت که پس از آزار و اذیت زنان، مردم وان با خشم شدیدی نسبت به گروهبان‌های متخصص که عاملان آزار جنسی بودند واکنش نشان دادند و گفت: مردم واکنش برحق و مشروع خود را نشان دادند. در مقابل این، مجری قانون می‌خواست به آزار و اذیت مشروعیت بخشد و خشم مردم را سرکوب کند. ما به عنوان جنبش زنان اجازه نخواهیم داد که دولت آزار و اذیت و تجاوز جنسی که توسط ماموران جنگ ویژه انجام می‌شود را عادی کند. دولت جنگ‌خواه که از مبارزه زنان می‌ترسد و زنان را تهدیدی برای خود می‌بیند، جنگی همه جانبه علیه زنان اعلام کرده است. دولتی که دشمن زنان و جامعه است و تمام ارزش‌های اخلاقی خود را از دست داده است، به جای قضاوت و مجازات متجاوزان یونیفرم‌پوش از آنها حمایت کرده می‌کند.

"متجاوزان یونیفورم‌پوش هر روز مرتکب جرم می‌شوند"

روکن زریام ایشیک یلدز با تاکید بر اینکه افراد یونیفورم‌پوش مرتکب جنایات جنسی علیه زنان و کودکان می‌شوند، گفت: او از گروهبان متخصص موسی اورهان که به ایپک اَر تجاوز کرد و او را به سمت خودکشی سوق داد، محافظت کرد و از مزدور و محافظ روستا، یعقوب آ. که در مردین با اخاذی به طور سیستماتیک به یک زن ۲۲ ساله تجاوز کرد، محافظت کرد. به همین ترتیب، بسیاری از جنایات تجاوز گروهی در کوردستان انجام شد و بدون مجازات باقی ماند. سیاست معافیت از مجازات که به عنوان یک سیاست جنگ ویژه اجرا شد، فضا را برای متجاوزان یونیفرم‌پوش در کوردستان توسط دولت باز کرد. متجاوزین یونیفورم‌پوش برپایه تشویق سیاست معافیت از مجازات دولت، هر روز در کوردستان مرتکب جنایت علیه جامعه به ویژه کودکان و زنان می‌شوند. یلدز گفت که آنها به مبارزه علیه جنایات ارتکابی از سوی کسانی که یونیفورم به تن دارند ادامه خواهند داد.

این بیانیه با سردادن شعارهای «ژن، ژیان، ئازادی» و «زنده‌باد مقاومت زنان» به پایان رسید.