گزارش: زندانیان زن در زندان پانوس شکنجه شده‌اند

سازمان‌های حقوقی و حقوق بشری گزارشی از نقض حقوق بشر در زندان پانوس بخش L تهیه کردند و اعلام کردند که دو زن زندانی شکنجه شده‌اند.

شعبه انجمن وکلای آزادی (اُ ه د) در وان، انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان و زندانیان (توهای-در) و کانون وکلای وان گزارشی در خصوص نقض حقوق در زندان پانوس نوع L تهیه کردند. مدیران موسسات برای افشای این گزارش جلسه‌ای در ساختمان کانون وکلا برگزار کردند.

مهتاپ ایشیک، رئیس مشترک وان اُ ه د، گزارش را خواند و اظهار داشت که در چهارچوب این گزارش با لاله کابیشن و نازلیجان باریشر که در زندان پانوس زندانی هستند، دیدار کرده‌اند.

ایشیک یافته‌های مندرج در این گزارش را خواند و اظهار داشت که حدود ۴۰ سرباز و نگهبان به زنان حمله کرده و آنها را شکنجه کردند. ایشیک از نگهداری دو زن دستگیر شده با «طناب خوک» به مدت ۴ ساعت در بازداشتگاه خبر داد. ایشیک تصریح کرد: این دو زن زندانی گفتند که مدیران زندان بالای سر آنها ایستاده و مدیر اول زندان زندانیان را تهدید به کشتن کرده و با آنها بدرفتاری کرده است.

ایشیک همچنین گفت، سربازان و گاردها موهای زنان زندانی را گرفتند و از پشت دستبند زدند و به ماشین منتقل کرده و به بیمارستان فرستادند. ایشیک در ادامه اعلام کرد، زندانیان مرد در اعتراض به شکنجه دو زن زندانی دست به تظاهرات زده‌اند و مسئولان زندان نیز از تمامی زندانیان مرد، تحقیقات انتظامی را آغاز کرده است.

ایشیک اظهار داشت که هنگام مصاحبه با زنان زندانی، هنوز آثار شکنجه بر روی بدن آنها وجود داشته و باید تحقیقات سریع و موثر در مورد مسئولین آغاز گردد. ایشیک گفت که شکنجه جنایت علیه بشریت است و باید فورا آنها را مجازات کرد.

ایشیک خبر داد که جان زنان زندانی در خطر است و درخواست نمود به شکنجه پایان دهند.