جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ): هدف اصلی ما آزادی عبدالله اوجالان است

جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) با شعار «با ژن، ژیان، ئازادی پیش بسوی آزادی» دومین مرحله‌ی کارزار خود را آغاز کرد.

جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) با شعار “با ژن، ژیان، ئازادی پیش بسوی آزادی” کارزاری را به راه انداخته است که تا ۸ مارس ۲۰۲۴، روز جهانی زن، در شهر روحا ادامه خواهد داشت. پس از منطقه‌ی سلوپی‌، جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) دومین مرحله از کارزار خود را طی فعالیتی در سالن منطقه‌ی کاگیتانی استانبول برگزار می‌کند. سازمان‌های زنان و مجمع مادران صلح و نمایندگان سازمان‌ها و موسسات مدنی در این فعالیت حضور داشتند. زنان با پوشش منزلی و منطقه‌ای خود تصویر رنگارنگی را به نمایش گذاشتند.

در سالن پلاکارد «قول می‌دهند مبارزاتشان را به پیروزی ختم کنیم» همراه با تصویر ناگیهان آکارسال و زنان مبارز دیگر به اهتراز در آمده بود. متن اطلاعیه‌ی جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) از سوی فلک اردم قرائت شد.

خلاصه‌ی اطلاعیه‌ی جنبش زنان آزاد (ت‌ژآ) به شرح زیر می‌باشد:

«ما شاهد انقلابی اجتماعی ‘ژن، ژیان، ئازادی’ زنان هستیم که از روژهلات کوردستان آغاز شد و در باقی بخش‌های کوردستان و جهان ترویج یافته است. با روحیه‌ی این انقلاب و با اعتقاد به مبارزه‌ی زنان، قول می‌دهیم‌ مبارزه را گسترش دهیم و مبارزه‌ی تمامی زنان آزادی‌خواه جهان را گسترش می‌دهیم!».

«سعی می‌کنند سرزمین کوردها را اشغال کنند»

اشاره شده است، سیستم دولت‌گرا، می‌خواهد‌ از فاجعه‌ی زلزله سواستفاده نماید و از آن برای تغییرات دموگرافی و اشغال جغرافیای کوردستان بهره برداری کند.

«مبارزه‌ی آزادی‌خواهانه‌ی زنان پایان نمی‌یابد»

در ادامه‌ی اطلاعیه ذکر شده است: «افرادی که در سلیمانیه، ناگیهان آکارسال و در پاریس اوین گویی را به قتل رساندند، لازم است بدانند مبارزه‌ی آزادی‌خواهانه‌ی زنان پایان نمی‌یابد! زیرا آن‌هایی که حامل روح فلسفه‌ی ‘ژن، ژیان، ئازادی’ هستند، به بزرگ‌ترین مشعل راه آزادی اجتماعی تبدیل شده‌اند».

«حفاظت از سرزمینمان، حفاظت از بشریت است»

به این اشاره شده است که آتش‌سوزی‌های درسیم و جودی و لجه و بدلیس، روی دیگر جنگ علیه کورد است، گفته شده است: «ما بار دیگر می‌گوییم، حفاظت از جوهر و سرزمینمان، به معنای حفاظت از بشریت است و تاکید می‌کنیم مبارزه برای اکولوژی مهم‌ترین بخش از مبارزات زنان است».

«سازماندهی برای جنبش زنان مهم است»

در اطلاعیه اعلام شده است، از سوی دولت-ملت‌ها، حملات همه‌جانبه به زنان ‌ دست‌آوردهایشان صورت می‌گیرد، از این رو روزانه قتل زنان و فرار قاتلین بیشتر می‌شود، در ادامه گفته شده است: «همراه با سازمان‌ و جنبش و پلاتفرم‌های زنان تلاش کرده‌ایم که یک‌صدا شویم، تا بر مبنای سازماندهی، علیه حمله و نسل‌کشی‌های صورت گرفته بر زنان، مبارزه و مقاومت را افزایش دهیم. یک‌بار دیگر می‌بینیم که برای ما به عنوان جنبش زنان مهم است که متحد باشیم و تشکیلات خود را گسترش دهیم، به عنوان زن باهم قوی‌تر هستیم».

«با سیاست کشتن فرهنگی، موجودیت اجتماعی ما را به غارت می‌برند»

به این اشاره شده است که با وجود قتل ‌و خشونت‌های درون زندان، حمله به آرام‌گاه‌ها و پیکرها و انواع و اقسام جنایت دیگر، حمله‌ی فرهنگی نیز بر کوردها وجود دارد، گفته شده است: «با وجود تمامی این حملات، زبان مادری و فرهنگ و هویت و ارزش‌های ما انکار می‌شود! همان‌گونه که در جزیر و سور و جیلو انجام می‌دهند، با سیاست کشتن فرهنگی، موجودیت اجتماعی ما را به غارت می‌برند».

«در حفاظت از زبان مادری با ما همکاری کنید»

در اطلاعیه‌ی جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ) ذکر شده است: «از زنان کورد و تمامی جوامع می‌خواهیم، در حفاظت از زبان مادری و فرهنگ و هویت خود با ما همکاری کنید. در کارزار ما، وجود زبان کوردی و باقی زبان‌های دیگر با زبان آموزش و حفاظت از هرکدام از این زبان‌ها، به وسیله‌ای برای افزایش مبارزه‌ تبدیل می‌شود».

«بزرگ‌ترین نیرو برای ازبین بردن انزوای حاکم بر امرالی، نیروی تشکیلاتی زنان است»

در اطلاعیه بر این تاکید شده است، تمامی حملات اجتماعی، به ویژه حمله به زنان و قتل زنان، به سیاست انزوای امرالی گره خورده است، اعلام کرده‌اند: «یک‌بار دیگر تاکید می‌کنیم، راه‌حل مسئله‌ی کورد و تمامی مسائل اجتماعی در امرالی است. الله ما می‌دانین، انزوایی که بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان تحمیل شده است، ضد ایدئولوژی و پارادایم وی است. مقاومت فکری و سیاسی آقای عبدالله اوجالان در جزیره‌ی امرالی، بر گسترش مبارزه‌ برای دمکراسی و آزادی به ویژه در کوردستان و خلق‌های ترکیه و خاورمیانه و جوانان و زنان، تاثیر زیادی داشته است. بنابراین، مبارزه برای آزادی و دمکراسی فقط با مخالف سیستم انزوای امرالی ایجاد خواهد شد. بزرگ‌ترین نیرو برای از بین بردن انزوای حاکم بر امرالی، نیروی تشکیلاتی زنان است که با فلسفه‌ی ‘ژن، ژیان، ئازادی’ در حال توسعه است. زیرا تنها راه آزادی خود سازماندهی است. از طریق این کارزار که نیروی خود را از نیروی تشکیلاتی و سازمانی زنان دریافت می‌کند، یک‌بار دیگر اعلام می‌کنیم، هدف اصلی ما از بین بردن انزوای فیزیکی رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و تضمین آزادی وی می‌باشد».

فراخوان برای افزایش مبارزه

جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ) در پایان اطلاعیه، از تمامی زنان ترکیه و سازمان‌های فمنیستی و زنان فعال و تمامی زنان جهان خواسته است در برابر تمامی حملاتی که علیه موجودیت زنان صورت می‌گیرد، همگی باهم، در هر جایی فریاد برآوریم و بگوییم؛ “با ژن، ژیان، ئازادی پیش بسوی آزادی”.