کارزار “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی” آغاز به کار کرد

جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ)، کارزار “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی” را آغاز کرد. در اطلاعیه‌ی این جنبش ذکر شده است: “یکی از اهداف اصلی ما، شکست انزوای حاکم بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان است”.

جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ)، با شعار “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی” اطلاعیه‌ی کارزار را در هتل یلدز سرای را در شهر روحا قرائت شد و اعلام شد تا ۸ مارس ۲۰۲۴، روز جهانی زنان ادامه خواهد داشت. رئیس مشترک حزب مناطق دموکراتیک (دب‌پ) صالحه آیدنیز، پارلمانتاران زن حزب چپ سبز از شهرهای باکور کوردستان، مادران صلح، اعضا و مدیران حزب مناطق دموکراتیک (دب‌پ)، حزب چپ سبز و حزب دمکراتیک خلق‌ها (ه‌دپ) در روحا، نهادها و سازمان‌های مدنی شهر روحا و بسیاری از زنان در این اطلاعیه شرکت کردند.

متن اطلاعیه از سوی فعال جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ)، سوزان آکیپا قرائت شد.

متن اطلاعیه‌ی جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ) به شرح زیر است:

“امروز، در ربع اول قرن بیست و یکم قرار داریم، که آن را به عنوان قرن زن تعریف می‌کنیم، در زمانی که انقلاب “ژن، ژیان، ئازادی” اثر خود را در این قرن بر جای گذاشته است، در اعلام این ‌کارزار در درجه‌ی اول برای زنان کورد، برای تمامی زنان جهان و

خلق‌های جهان با شعار “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی” مبارزه را آغاز کرده و گرد هم جمع شدیم. آغاز به کار این کارزار مصادف با یک‌صدمین سالگرد معاهده‌ی لوزان است، از سوی دیگر، یک ربع قرن است که انزوای مطلق بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان از سوی ترکیه و نیروهای بین‌المللی کولونیالیست اجرا می‌شود”.

به تمامی زنان جهان درود می‌فرستیم

در ادامه‌ی اطلاعیه ذکر شده است: “قرن بیست و یکم مسئولیتی بر ما فرض کرده است تا مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی زنان را به پیروزی ختم کنیم. امروز روژهلات کوردستان سرزمینی است که مبارزه‌اش به تمامی زنان جهان برکت داده است. مانند انقلاب زنان روژآوا... ما شاهد انقلاب اجتماعی ژن، ژیان، ئازادی هستیم که از روژهلات آغاز شد و به سایر نقاط کوردستان و سراسر جهان گسترش یافت. با روحیه این انقلاب و با اعتقاد به مبارزه‌ی زنان، قول می‌دهیم که این انقلاب را گسترش دهیم و به مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی تمامی زنان جهان درود می‌فرستیم!”.

لازم است از مبارزه‌ی آزادی‌خواهانه حمایت شود

در ادامه‌ی اطلاعیه به حملات همه‌جانبه‌ی به ویژه در روژآوا و باشور کوردستان اشاره شده و ذکر شده است: “به ویژه در باشور و روژآوای کوردستان استفاده از سلاح شیمیایی علیه‌ مبارزه‌ی آزادی‌بخش کورد و زنان این جنبش، پیامدهای این جنگ را عمیق‌تر کرده است. در این چارچوب، در روند کارزار ما که شامل “مقاومت” در برابر جنگ و “ارزش آزادی این مقاومت” است، با صدای بلند اعلام می‌کنیم؛ قبل از هرچیز موسسات و نهادهای بین‌المللی، تمامی محافل دمکراتیک و افکار عمومی جهان باید در مقابل این جنگ و اشغال‌گری بایستند؛ از مبارزه‌ی آزادی‌بخش حمایت کنند!”.

“همراه با هم مبارزه را تقویت کنیم”

همچنین جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ) از تمامی زنان و آزادی‌خواهان می‌خواهد، علیه مورد هدف قرار دادن زنان، تلاش برای سرکوب خلق کورد، نسل‌کشی کورد و به غارت بردن طبیعت کوردستان، همگان متحد شوند و مبارزه را تقویت کنند.

“لازم است مقاومت و‌ آزادی زنان گسترش یابد”

در اطلاعیه ذکر شده است، زنان جوان کورد از سوی نهادهای مذهبی و عقب مانده مورد هدف قرار می‌گیرند و این سیاست توسط قیوم‌ها اجرا می‌شود. جاسوسی، مواد مخدر و شرارت پخش می‌شود. همچنین به حملات مداوم به مادران صلح اشاره شده است. همچنین گفته شده است ما به عنوان جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ)، از طریق این کارزار در مسیر “ژن، ژیان، ئازادی” گام برمی‌داریم و با توجه به حقیقت مبارزه آزادی زنان، از اراده، هویت و دست‌آوردهای خود صیانت بیشتری خواهیم کرد. اگر درون دیوار یا خارج از دیوار باشیم، در تمامی مناطقی که در آن زندگی می‌کنیم، علیه این سیاست‌های پلید و کهنه، از تمامی زنان می‌خواهیم که مقاومت و آزادی زنان را ترویج دهند!”.

“زبان و فرهنگ ما، موجودیت ماست”

همچنین به نسل‌کشی فرهنگی، زبانی، هویتی و ارزش‌های کورد اشاره شده است. با “ژن، ژیان، ئازادی” دربرابر این سیاست‌ها خواهند ایستاد. همچنین از همگان به ویژه از کورد می‌خواهند از زبان، فرهنگ و هویت خود صیانت کنند، تفاوت‌های خود را حفظ کنند و مبارزه خود را برای این منظور گسترش دهند.

انزوای امرالی

همچنین اشاره شده است که حملات همه‌جانبه به تمامی عرصه‌های زندگی، نتیجه‌ی انزوای امرالی است. این ربع قرنی که انزوا بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان ادامه دارد عمیق‌تر می‌شود، از این رو، نسل‌کشی زن، مشکلات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و محیط زیستی‌ عمیق‌تر می‌شوند. جنبش زنان آزاد (ت‌ژ‌آ)، تاکید کرده است، حل‌ مسئله‌ی کورد و تمامی مشکلات دیگر، در امرالی حضور دارد. تاکید کرده‌اند: “هدف اصلی ما شکست انزوای حاکم بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و تامین آزادی فیزیکی وی است. برای این هدف از تمامی زنان ترکیه و جهان می‌خواهیم از مبارزات ما حمایت کنند”.

 “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی”

در پایان اطلاعیه ذکر شده است: “در این روز و با این کارزار بر مبنای مقاومت ژینا امینی شروع کردیم، که به نماد انقلاب ژن، ژیان، ئازادی در قرن ۲۱ تبدیل شد، یک بار دیگر اعلام می‌کنیم، اعتقاد ما به مبارزه‌ی آزادی زنان صد در صد است! برای این‌که این اعتقاد افزایش یابد، زنان کورد در درجه‌ی اول، از تمامی زنان ترک و سازمان‌های فمنیستی و زنان فعال و تمامی زنان جهان می‌خواهیم که از کارزار ما حمایت کنند، تا علیه تمامی حملاتی که به موجودیت زنان صورت می‌گیرد، با پیشگامی زنان، آزادی اجتماعی را بیشتر کنیم. همگی باهم، در هر زمان و مکانی، فریاد برآوریم،  “با ژن، ژیان، ئازادی به سوی آزادی”.

این برنامه با نمایش یک ویدیو به پایان رسید.