ک‌ژ‌ک خواستار پیوستن به اعتراضات انقلاب ژن ژیان آزادی شد

کمیته روابط و اتحادهای دموکراتیک کنفدرالیسم زنان کوردستان (ک‌ژ‌ک) از همه خواست تا در اولین سالگرد قتل ژینا امینی به اقدامات انقلابی "ژن ژیان آزادی" بپیوندند.

ک‌ژ‌ک با صدور بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد قتل ژینا امینی، خواستار مشارکت در اقدامات انقلاب ژن ژیان آزادی شد.

در بیانیه‌ی ک‌ژک که از دولت ایران خواسته بود به ظلمی که بر زنان پیشگام مبارزات زنان در سال اول انقلاب روا داشته خاتمه دهد، بار دیگر خواستار آزادی زینب جلالیان شد.

بیانیه ک‌ژ‌ک به شرح زیر است:

ما در شخص ژینا امینی و شلیر رسولی با احترام و قدردانی از ۷۶ شهدای زن انقلاب ژن ژیان آزادی که برای نجات جهان از ستم مردانه، تبعیض جنسیتی، ناسیونالیسم و ​​فاشیسم مبارزه کردند و جان خود، باارزش‌ترین دارایی‌شان را در این راه فدا نمودند، یاد می‌کنیم.

نخست به مبارزه مشروع زنان مقاومت‌گر در زندان که حتی یک ذره از اراده آزادی کوتاه نیامدند و در شخص قهرمانان زن که مقاومت نمودند و فتیله آزادی را روشن کردند به مبارزه همه زنان مقاومت‌گر روژهلات کوردستان و همه زنان ایرانی درود می‌فرستیم. درود بر کسانی که مبارزات زنان را در سراسر جهان گسترش می‌دهند! سلام مجدد به تمام زنانی که سرسختانه در برابر ستم مردانه مقاومت می‌کنند.

ژن ژیان ئازادی به فرمول زندگی و آزادی مبدل شده است

حقیقت ژن ژیان آزادی که سالها پیش برای اولین بار توسط رهبر آپو مطرح شد، سال گذشته این روزها به فریاد آزادی زنان ایرانی و کلید جادویی زندگی تبدیل شد. ژن ژیان آزادی در واقع وعده و قرارداد زنان برای تبدیل نمودن قرن بیست و یکم به قرن انقلاب زنان است. بنابراین، این اساساً پارادایم زندگی آزاد ما زنان است. این پارادایم، نام فلسفه‌ای است که جامعه، زنان و فرهنگ‌ها را از تمامی شیوه‌های برده‌داری حکومت‌ها پاک می‌کند و زندگی با آزادی را تحت رهبری زنان می‌سازد. امروزه ژن ژیان آزادی به عنوان فرمول زندگی و آزادی برای زنان حیثی جهانی پیدا کرده است. سال گذشته در اقدامات و فعالیت‌هایی که در بسیاری از نقاط جهان برگزار شد، شاهد یک تحول بزرگ انقلابی توسط زنان جهان در همه عرصه‌ها و روزهای زندگی شدیم.

مشارکت همه اقشار اجتماعی در کنشگری رادیکالی که توسط زنانی که علیه سیاست‌های خصمانه دولت ایران بر جان، بدن، افکار و کار مردم و زنان قیام کردند، ثابت کرده است که زنان نیرو و هویت پیشاهنگ همه انقلاب‌های اجتماعی هستند. مقاومت سازمان‌یافته زنی که قدرت، ظلم، استثمار، قانون ظالمانه و ممنوعیت‌ها را به چالش می‌کشد، سکوت نمی‌کند، ساکت نمی‌شود و به قیمت جانش از اطاعت سر باز می‌زند، ضامن آزادی، دموکراسی و تمام حقوق و آزادی‌ها است. خشم و میل به تغییر که در پشت این کنش‌گری‌های باشکوه نهفته است، امروز نیز موجودیتش را به شدت حفظ می‌کند. توجیه این اقدامات و فعالیت‌هایی که خصلت مقاومت جهانی را به خود گرفته است، امروز نیز مانند دیروز با تمام جدیت موجودیت خود را حفظ می‌کند.

به عنوان زنان، مطالبات ما و مبارزه عادلانه ما با خواسته‌های سایر اقشار اجتماعی که قربانی این سیستم ظالم هستند، همزمان است. این اقدامات که با مطالبه حقوق و آزادی زنان در ایران توسعه می‌یابد، با سایر اشکال مقاومتی که نیروهای طرفدار اصلاحات در گذشته از خود نشان داده‌اند متفاوت است. زیرا در مقاومتی که زنان در مرکز آن قرار دارند، واقعیت زندگی و آزادی زنان به مبارزه جمعی همه محافل آسیب دیده نظام تبدیل شده است. ما این واقعیت را به خوبی می‌دانیم که در شرایطی که از نظام ارتجاعی گذار صورت نگرفته و یا تغییری نکرده باشد، هرکسی می‌تواند به راحتی تبدیل به ژینا امینی شود. در واقع زنان روسری‌های خود را برداشته، سوزاندند، زیر پا گذاشتند، در فضای ماتم و عصیان موهای خود را کوتاه کردند و خیابان‌ها را پر کردند. ما اقدامات و فعالیت‌های زنان که چنین ابعاد جهانی یافته است را تجربه کردیم و در حال تجربه کردن هستیم. زنان اعلام کردند که دیگر نمی‌خواهند تحت فشار قدرت زندگی کنند و سبک زندگی شکل گرفته توسط این نظم جنسیتی را رد کردند.

اقدام ژن ژیان آزادی ثابت کرده است که در دنیایی که ستمگران زنان مشترک هستند، مبارزه زنان نیز مشترک خواهد بود. ذهنیت مردانه قاتل، ژینا امینی را به قتل رساند. اما این قتل‌عام‌ها متوقف نشد. سیاست‌های زن‌ستیزانه و قتل‌عام‌گر دولت‌های جهان در سال‌های اخیر در حد وحشی‌گری بوده است. سالانه هزاران زن به دلیل سیاست‌های گسترده زن‌کشی به قتل می‌رسند. زنانی که در کشورهایی مانند ایران، ترکیه و افغانستان به اسارت گرفته می‌شوند، مورد رفتار غیرانسانی قرار می‌گیرند. امروزه ده‌ها هزار زن در ترکیه به عنوان مجرم فکر و اندیشه زندانی هستند. این زنان که به ناحق در زندان‌ها نگهداری می‌شوند، در سخت‌ترین و غیرانسانی‌ترین شرایط برای زنده ماندن تلاش می‌کنند. ما شاهد بودیم که کشورهای استعمارگر در حملات اشغالگرانه خود به روژاوا، شنگال و باکور کوردستان زنان را هدف قرار دادند. بنابراین، دولت ترکیه، دولت ایران، طالبان و اکثر دولت‌های جهان و مردانگی سلطه‌گر با سیاست بزرگ ترورش به جنایت علیه زنان ادامه می‌دهند. در واقع، ذهنیتی که ژینا-ها را به قتل رساند، منشأ خود را از این درک هژمونیک از مردانگی می‌گیرد. از این حیث، قیام زنانی که آزادی و برابری زنان برای آنها موضوع مبارزه است، بی‌نتیجه نیست.

تا زمانی که قتل‌عام زنان متوقف نشود، آزادی وجود نخواهد داشت

به عنوان زنان، نیاز به پاسخگویی از این مردانگی زورگو و چندش‌آور و ایجاد یک خط مبارزه مداوم است که به طور ریشه‌ای بر این ذهنیت ظالم که گریبانگیر زنان، مردم، فرهنگ‌ها و طبیعت شده است، غلبه کند. شعار ژن ژیان آزادی که زنان را علیه قدرت مذهبی، جنسیتی و مردانه گرد هم می‌آورد، گواه این است که تجربیات زنان در همه جا مشترک است. بنابراین، در این مرحله، به عنوان زنان، باید با مبارزه قوی‌تر و پایدارتر علیه این نظام زن‌ستیز، مطالبات خود را در برابر تمام قتل‌عام‌های جنسیتی و غصب حقوق، توسعه دهیم. زیرا هر حادثه خشونت علیه زنان، هر روز تکه‌ای از قلب ما زنان را کم می‌کند. با دیدن نقاط مشترک بیشتر ما در برابر قتل‌عام‌هایی همچون قتل ژینا امینی که هر روز در جایی در جهان اتفاق می‌افتد، دست در دست هم، ما باید قوی‌تر از دیروز فریاد بزنیم که با این سیستم مردانه وحشی که آزادی ما را هدف گرفته سخت مبارزه خواهیم کرد.

زندگی آزاد نخواهد شد و نظام‌ها دموکراتیک نمی‌شوند مگر اینکه انواع ظلم، خشونت و قتل‌عام علیه زنان متوقف شود.

به همین مناسبت این را به رژیم زن‌ستیز ایران و تمام قدرت‌های دیگر می‌گوییم که زندگی زنان را بر زنان به زندان تبدیل می‌کنند، حق آزادانه زندگی آنها را غصب می‌کنند، زنان را به زور به زندان می‌اندازند، می‌خواهند با اعدام آنها را تسلیم کنند و سعی دارند با سیاست‌های مذهبی و جنسیتی به زنان شکل دهند. مبارزه زنان مشروع و موجه است! همانطور که در اعتراضات ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ مشاهده می‌شود، مبارزات زنان به هیچ مانع و ممنوعیتی گوش نمی‌دهد. ما به دولت ایران توصیه می‌کنیم که به ظلمی که بر زنان پیشگام مبارزه زنان در این سال اول انقلاب تحمیل می‌کند پایان دهد. ما می‌خواهیم مجازات‌های صادره‌ برای زنانی که می‌خواهند زندگی را برای همه زنان، مردم، باورها و فرهنگ‌ها زیست‌پذیرتر و عادلانه‌تر کنند، در اسرع وقت حذف شود و به اعمال این سیستم زن‌ستیز پایان داده شود. به همین مناسبت آزادی همه زندانیان سیاسی را در شخص رفیق‌مان زینب جلالیان تجدید می‌کنیم. دیگر زمان حکومت بر مردم و زنان با ظلم، ممنوعیت، زور و اعمال ضد دموکراتیک گذشته است. با سیاست‌های محافظه‌کارانه مذهبی به هیچ جا نمی‌توان رسید. دولت ایران باید این قیام‌های عمومی رو به رشد را به عنوان فرصتی برای تغییر و بهبودی از بحران‌های عمیقی که تجربه می‌کند ببیند. بنابراین زمان تغییر برای دولت ایران فرا رسیده است. پافشاری بر یک رژیم ضد دموکراتیک منسوخ، به زوال، ویرانی و بحران بیشتر برای کشورهایی مانند ایران و مردم آنها که از پویایی فرهنگی قوی و غنی برخوردارند، منجر خواهد شد.

بر این اساس ما بار دیگر به مبارزات شکوهمند مقاومت زنان که ژن ژیان آزادی می‌خوانند درود می‌فرستیم و از جان‌باختگان در اقدامات مقاومت ژن ژیان آزادی با احترام یاد می‌کنیم. ما از همه اقشار دموکراتیک و آزادی‌خواه به ویژه زنان می‌خواهیم که در تظاهراتی که در سالگرد انقلاب ژن ژیان آزادی برگزار می‌شود، فعالانه شرکت کنند. ما می‌گوییم که انقلاب زنان فقط یک لحظه نیست و مبارزه و همبستگی باید مستمر باشد. به این معنا، ما از همه جنبش‌ها و شخصیت‌های زنان در حمایت از آزادی می‌خواهیم تا به صدای اعتراضات مبدل شوند، تقویت کنند، مشارکت کنند و همبستگی را افزایش دهند. ما با وجود سیاست‌های زن‌ستیزانه، قول خود را برای زیستن و زنده نگه‌داشتن همه زمان‌ها و مکان‌ها در زیبایی ژن ژیان ئازادی تجدید می‌کنیم.