برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری کردها در استکهلم

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری کردها در استکهلم

شورای کرد در سوئد با شعار "مقاومت تا آزادی رهبرمان" 16امین جشنواره فرهنگ و هنر کردی را در تاریخ 15 سپتامبر در شهر استکهلم برگزار کرد. در این جشنواره قریب 6 هزار کردستانی شرکت کردند.

کاروان کردها متشکل از چندین اتوبوس شهر‌های هلسینبورگ، گوتنبورگ، گاوله و اوپسالا واقع در کشور سوئد را پشت سر گذاشت و روز شنبه به شهر استکهلم رسید. این کاروان از سوی هزاران تن با شعار‌های "زنده‌باد رهبر آپو و PKK خلق است و خلق اینجاست" مورد استقبال قرار گرفت.

ساعت 17 به وقت محلی این جشنواره آغاز شد. عصمت کم رئیس KON-KURD در این جشنواره سخنرانی کرده و تحولات اخیر در ترکیه و کردستان را مورد ارزیابی قرار داده و در رابطه با کمپین جمع‌آوری امضا برای آزادی اوجالان اطلاعاتی را در اختیار شرکت کنندگان در این جشنواره قرار داد. وی بیان داشت که دولت ترک با خشونت و قتل‌عام به مطالبات ملت کرد پاسخ داده و گفت: "در کردستان سطح مبارزات علیه سیاست‌های انکار و امحا ارتقا یافته است. این مهم در اروپا نیز در جریان است. برای آزادی اوجالان کمپین جمع‌آوری امضا آغاز شده است".

عبیر السهلانی از پارلمانتاران سوئد نیز در این جشنواره شرکت کرده و اظهار داشت که ملت کرد یکی از بزرگترین ملت‌های در اروپا است که مبارزاتشان بر خاورمیانه تأثیرات بسیاری دارد. وی بیان داشت: "دولت‌هایی که کردها در آن قرار دارند بایستی حقوق ملت کرد را به رسمیت بشناسند. اما دولت ترک با خشونت و موج دستگیری علیه کردها به مطالبات آنها پاسخ می‌دهد". وی در ادامه از حزب عدالت و توسعه خواست تا سیاست‌مداران کرد در زندان‌ها را آزاد کند و سخنان خود را با سردادن شعار "زنده باد کردستان آزاد" به پایان رساند.

عبدالله دمیرباش شهردار آمد نیز در این جشنواره حضور داشته و بیان داشت که فشارهای حزب عدالت و توسعه علیه ملت کرد افزایش یافته است و گفت که اکنون قریب 7 هزار سیاست‌مدار در زندان‌ها به سر می‌برند. وی در ادامه گفت: "زندانیان سیاسی در زندان‌های ترکیه و کردستان برای آزادی اوجالان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. اکنون دولت ترک در ترس و هراس می‌باشد. در مقابل مبارزات ملت کرد قادر به انجام هیچ کاری نیست. اما دیگر ملت کرد در برابر دولت تسلیم نخواهد شد. اردوغان نخست وزیر ترکیه به نمایندگان کرد می‌گوید یا به کوهستان‌های کردستان بروید و یا در مجلس ترکیه باقی بمانید. اما ما مجلس را برای تو باقی نخواهیم گذاشت. آنرا برای تو به زندان مبدل خواهیم کرد. به مدت 30 سال است که برای نابودی مبارزات ملت کرد هرگونه سیاست پلیدی را اجرا کرده‌اند. اما حزب عدالت و توسعه بایستی دست از این سیاست‌های خود بردارد و برای چاره‌یابی مسئله کرد راه‌های مذاکره و گفتگو را آغاز کند. مخاطبین چاره‌یابی مسئله کرد نیز اوجالان، حزب کارگران کردستان و حزب صلح و دموکراسی هستند".

در این جشنواره همچنین پیام تصویری مراد کارایلان که برای این جشنواره فرستاده بود پخش شد. کارایلان بیان داشت که مبارزات ملت کرد علیه جنگی که دولت ترک در مقابل کردها اجرا می‌کند، در مرحله نوینی است و خواست تا همگان از مبارزات ملت کرد حمایت کنند.

در این جشنواره هنرمندانی همچون سعیدخان، علی منصور، ارول برخودان، چوپی و فیدان شرکت کرده و به اجرای برنامه پرداختند. جوان حاجو از هنرمندان کرد نیز بر روی صحنه آمده و قبل از اجرای برنامه‌ خود اظهار داشت که بایستی هرچه زودتر اوجالان و 8 هزار سیاست‌مدار کرد آزاد شوند.