سینمای کردی به یک کنفرانس نیاز دارد

سینمای کردی به یک کنفرانس نیاز دارد

بولنت گوندوز, کارگردان فیلم مستند «اودال زینک» که زندگینامه اودال زینک را به تصویر کشانده است و آن را در هر سه قاره آسیا, اروپا و آمریکا جوایزی کسب نمود, به مشکلات سینمای کردی اشاره کرد و گفت:«سینمای کردی هماننده خلق‌کرد در تمامی جهان پراکنده و مشهور شده است». او می‌گوید:«به نظر من سینمای کردی به برگزاری فوری یک کنفرانس نیاز دارد تا بتوان مشکلات سینمای کردی در سطح بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دهد».

فیلم مستند اودال زینک در کوهستان‌ها و چراگاه‌های منطقه سرحد شمال کردستان با کارگردانی بولنت گوندوز به تصویر کشیده شده است, از کردستان گرفته تا سریلانکا, از انگلیس تا ایرلند و نیویورک و نیز هالیوود جوایزی کسب کرد. گوندوز در زمینه پیشرفت‌های سینمای کردی و نیز فیلم اودال زینک برای آژانس ANF گفت:«بویژه سینمای کردی در شمال کردستان در حال تولد استع اما نمی‌تواند با استفاده از زبان کردی به شرح حال خود بپردازد و این یک مشکل اساسی است. بسیاری از فیلم‌ها به زبان ترکی ساخته می‌شوند. روح فیلم‌هایی که هم به زبان ترکی و هم کردی به شرح جغرافیای کردستان می‌پردازند, نمی‌تواند مثل هم باشد».

سینمای کردی همانند خود ملت کرد در جهان پراکنده و مشهور است

گوندوز در خصوص سینمای کردی می‌گوید:«سال‌های سال فیلم‌های کردی با استفاده از زبان ترکی , شیوه‌های دکور و اصطلاحات ترکی به بیان خود می‌پرداخت. اما هم‌اکنون کردها سینمایی خاص خود آفریده‌اند. سینمای کردی همانند خود ملت کرد در جهان پراکنده و مشهور است. ما خلقی بدون دولت هستیم و کاری مشترک در زمینه سینما نداریم تا بتواند تمامی مناطق کردستان را دربرگیرد. سینمای کردی در ترکیه, ایران, عراق و غرب در ذات خود کردی می‌باشد, اما مهر ویژگی‌های هریک از آن کشورهای نامبرده را برخود دارد».

گوندوز می‌گوید که سینمای کردی احتیاج به تاسیس یک سازمان فینانس اقتصادی دارد. این امر بویژه در شمال کردستان بسیار ضروری است. او همچنین اذعان می‌‌کند که مسئله زبان و عدم رابطه و دادو سند میان لهجه‌های زبان کردی یک مشکل اساسی دیگر نیز می‌باشد و گذشته از این بسیاری از کارگردانان فیلم‌هایشان را به زبان بیگانه می‌سازند. گوندوز همچنین به بحران هویت سینمای کردی اشاره می‌کند و می‌گوید که سینمای کردی در شمال کردستان با بحران هویت روبرو است. سینمای انتقادی, سناریوی خوب, پرودکسیون و پخش و توزیع هم از مشکلاتی است که گریبانگیر این عرصه شده است. این مسایل باید طی یک کنفرانس مورد بحث قرار گیرد.