مژگان کاوسی، نویسنده کورد روانه زندان نوشهر شد

داده انقلاب نوشهر این نویسنده کورد را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» و «عضویت در گروه های معاند نظام» به ۶٩ ماه حبس محکوم کرده بود.

مژگان کاوسی، نویسنده و پژوهشگر کورد اهل شهر نوشهر استان مازندان امروز سه‌شنبه (٣٠ اردیبهشت) از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم ٣ سال حبس روانه زندان این شهر شد.

مصطفی نیلی، وکیل مژگان کاوسی با تایید این خبر در شبکه اجتماعی توییتر نوشته است: «خانم مژگان کاوسی نویسنده و پژوهشگر کورد و موکل اینجانب که در مجموع به هفتاد و شش ماه و پانزده روز حبس محکوم شده ـ که بر اساس تجمیع ۳۶ ماه آن اجرا می‌شود ـ امروز جهت اجرای حکم جلب شد. اجرای احکام نوشهر بر خلاف ماده ۵۰۰ قانون آیین دادرسی کیفری بدون احضار، دستور جلب را صادر کرده است.»

مژگان کاوسی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه سال گذشته در منزل خانوادگی خود در نوشهر بازداشت و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ساری منتقل شده بود. وی روز ۱۹ آذرماه به زندان نوشهر انتقال یافته بود.

این نویسنده کورد روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه از زندان نوشهر به دادگاه انقلاب این شهر منتقل و به ۶۹ ماه حبس محکوم شد، سپس با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی موقتاً از زندان آزاد شد.

دادکاه تجدید نظر استان مازندران حکم ۶۹ ماه حبس «مژگان کاوسی»، نویسنده کورد را که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب نوشهر صادر شده بود به ۷۶ ماه و نیم افزایش داد.

مژگان کاوسی روز ۱۶ اسفندماه سال گذشته با انتشار پستی در حساب شخصی اینستاگرام خود نوشت : «دادگاه، اعتراض و دفاعیەی بنده به وکالت آقای جناب مصطفی نیلی را رد کرده و اعتراض دادستان عمومی و انقلاب نوشهر به رای دادگاه بدوی را جایز دانستەاست».

وی در ادامه افزود بود که حکم حبس به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از ۶ ماه به ۷ ماه و نیم و حکم حبس به اتهام «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» از ۳۰ ماه به ۳۶ ماه افزایش یافته و حکم صادره به اتهام «عضویت در گروه های معاند نظام» ۳۳ ماه باقی مانده است.

با توجه به ماده ۱۳۴، قانون تجمیع احکام، حکم اشد مجازات قابلیت اجرایی خواهد داشت و بر این اساس اشد مجازات مژگان کاوسی از ۳۳ ماه به ۳۶ ماه حبس قطعی افزایش یافت.