بازداشت دهها معترض به حملات اشغالگرانه علیه روژاوا در روژهلات کوردستان و تهران  

رژیم جمهوری اسلامی به موازات حملات اشغالگرانه ترکیه به روژاوا اقدام به احضار و بازداشت دهها شهروند کورد معترض در روژهلات کوردستان و تهران نموده است

   حمله اشغالگرانه رژیم فاشیست ترک و تبهکارانش به روژوا با اعتراض سرتاسری کوردها در چهارسوی جهان مواجه شده است. شهروندان کورد در تهران و تمام شهرهای روژهلات کوردستان از روز جمعه در تجمعات مسالمت‌آمیز جنایت‌های ضدبشری دولت ترکیه را محکوم کردند. رژیم جمهوری اسلامی به موازات حملات اشغالگرانه ترکیه به روژاوا اقدام به احضار و بازداشت دهها شهروند کورد معترض در روژهلات کوردستان و تهران نموده است.

   طی روزهای اخیر عکس‌ها و ویدیوهای زیادی از تجمعات مردمی در شهرهای سنه، کرماشان، مریوان، بانه، سقز، سردشت، ‌اورمیه، تهران، مهاباد، بوکان، قطور، اسلام آباد، جوانرو، ایوان، ایلام، پاوه، روانسر و… در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. خبرهای رسیده حاکی از ادامه تجمعات در روزهای آتی دارد.

   یک شاهد عینی در مریوان به شبکه حقوق بشر کوردستان گفته است که در جریان تجمع اعتراضی روز جمعه ۱۹ مهر، زمانی که تجمع‌کنندگان از مقابل اداره اطلاعات این شهر عبور می‌کردند، از سوی نیروهای امنیتی با باتوم مورد یورش قرار گرفته و پس از ضرب و شتم تعدادی از معترضان بازداشت و به حیاط این نهاد امنیتی منتقل شدند.

   یک فعال مدنی نیز در شهر اورمیه در گفتگو با این مرکز حقوق بشری از بازداشت دست کم ۲۰ نفر در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان کورد در این شهر توسط نیروهای امنیتی خبر داد. به گفته این منبع، نیروهای امنیتی در حین بازداشت به معترضان توهین و بی‌احترامی کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. تمامی بازداشت‌شدگان پس از بازجویی به زندان مرکزی اورمیه منتقل شده‌اند.

​​​​​​​   همچنین در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان کورد و تهرانی در مقابل سفارت ترکیه در تهران نیروهای امنیتی و انتظامی اقدام به بازداشت‌ تعدادی از شرکت‌کنندگان کردند. هر چند تعدادی از این افراد همان روز با سپردن کفالت آزاد شده‌اند اما گفته می‌شود  ۱۱ تن دیگر همچنان در بازداشتگاه اوین به سر می‌برند.

​​​​​​​   گزارش‌های رسیده از شهرهای دیگر هم حاکی از ایجاد فضای امنیتی در سطح شهرها برای جلوگیری از ادامه تجمعات اعتراضی و همچنین احضار و بازداشت شهروندان کورد معترض دارد. در شهرهای سقز، دهگلان، سنه، مهاباد، سردشت، پاوه و روانسر عده‌ایی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات اخیر به ستاد خبری اداره اطلاعات احضار و تعدادی از آنها بازداشت شده‌اند.

​​​​​​​   شبکه حقوق بشر کوردستان اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان را به همراه تاریخ بازداشت آنان اعلام کرده است:

​​​​​​​   امید حق‌پرست، همت کریمی، مبین کریمی، دیاکو تابا، کمال کونه‌پوشی (از اعضای کمیته مرکزی انجمن سبز چیا) و محمد بهرامی در تاریخ ۱۹ مهر در مریوان بازداشت شدند.

​​​​​​​   ایوب احمدیان، یاسین کریم‌پور، بهزاد عشایری، جعفر بدری، رضا پوررحیمی، حمید توانا، رحمان افزون‌فر، نریمان معتمدی، حمزه قیصوندی، ایوب ابناری، شیرزاد محمدی از جمله افرادی هستند که در تاریخ ۲۰ مهر در جریان تجمع اعتراضی مقابل سفارت ترکیه در تهران بازداشت شده‌اند.

​​​​​​​   سنه: فواد عنایتی و مبین خسروی ـ ۲۱ و ۲۲ مهر

​​​​​​​   سردشت: هیمن عبداللهی، سمیع کریمی و عبدالله سلیمانی ـ ۲۲ مهر

​​​​​​​   بانه: کوردو سمیعی، سلام رحیمی، آزاد رحمتیان، بهاالدین حسینی، فریا یونسی، ابراهیم شوریایی و سید رحیم معروفی ـ ۲۱ مهر

​​​​​​​   پاوه: هنر حسینی، کمال کیانی، باسط محمدی، احسان آقایی، کیهان عزیزی و کوسار محمدی ـ ۲۲ مهر

​​​​​​​   اورمیه: امید ملکی، رضا اسماعیلی و کیوان زارع ـ ۲۱ مهر

​​​​​​​   علاوه بر این، محمود صالحی، عثمان اسماعیلی و سیدعلی حسینی، سه تن از فعالین کارگری اهل شهر سقز نیز روز ۲۱ مهر توسط اداره اماکن و سازمان اطلاعات سپاه انقلاب اسلامی این شهر احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

​​​​​​​   همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای روژهلات علیه حمله ارتش ترکیه به روژئاوا، جمعی از وکلای دادگستری، اساتید دانشگاه و فعالان مدنی کُرد، شماری از زندانیان سیاسی کُرد در زندان‌های ایران، مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و… نیز با انتشار بیانیه‌هایی این حمله را محکوم کرده و از جامعه جهانی خواسته‌اند در جهت توقف آن اقدامات فوری انجام بدهند. پیشتر نیز جمعی از وکلای دادگستری کورد در مقابل کانون وکلای استان سنه با برگزاری یک تجمع اعتراضی این حمله را محکوم کرده بودند.

​​​​​​​   گفتنی‌ است که امروز هشتمین روز حمله‌ ارتش ترکیه به روژاوای است و بر اساس آمار منتشر شده از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر مستقر در این مناطق تنها تا روز ششم حداقل ۷۵ شهروند غیرنظامی به شهادت رسیده و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. یکی از کشته شدگان غیرنظامی هورین خلف، رئیس مشترک حزب آینده سوریه می‌باشد که همراه ۴ نفر از همراهان خود پس از بازداشت توسط گروه‌های تبهکار متحد رژیم ترکیه، گلوله باران شدند.