پژاک جنگ‌افروزی و لشکرکشی‌های ترکیه را محکوم کرد

پژاک طی بیانیه‌ای ضمن محکومیت حملات اشغالگری ترکیه و همدستی پ‌د‌ک از عموم خلق‌ها، آزادی‌خواهان و بویژه خلق کورد خواست تا در برابر این حملات در میادین مبارزه بکوشند.

بیانیه‌ی پژاک در رابطه با حملات اشغالگری

حزب حیات آزاد کوردستان (پژاک) با صدور فراخوانی، جنگ‌افروزی‌ها و لشکرکشی‌های ترکیه به اقلیم باشور کوردستان خصوصا مناطق دهوک را قویا محکوم کرد و از تمامی آزادیخواهان و خلق‌ها دعوت به عمل آورد که در میادین حضور یابند و آورده: «سیاست دولت ترکیه سیاست راهبردی خود را در راستای دشمنی با خلق‌کورد و آزادیخواهی در کل منطقه بنا نهاده است. و درصدد است در هر فرصتی بخش‌هایی از خاک کوردستان را اشغال کند و به نسل‌کشی فیزیکی و فرهنگی توأمان دست بزند.» پژاک در این فراخوان خود سهیم‌شدن حزب دموکرات کوردستان (پ‌د‌ک) را «ضدیت با خلق‌کورد و جنبش آزادیخواهی کورد» عنوان کرده است.

متن کامل فراخوان پژاک به شرح زیر است:

«ایستادگی در برابر جنگ‌افروزی و فاشیسم دولت ترکیه، وظیفه‌ای آزادیخواهانه است

ارتش اشغالگر ترکیه در روزهای جاری بر لشکرکشی‌های گسترده و انتقال تجهیزات سنگین به خاک اقلیم جنوب کردستان خصوصا مناطق دهوک افزوده و به حملات بی‌سابقه‌ای با حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دست می‌زند. این حملات بی‌شک در حدی گسترده‌تر صورت‌می‌گیرد که تمامی موجودیت خلق ‌کُرد و هرچهاربخش کردستان را تحت تأثیر قرارمی‌دهد. «حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)»‌ قویا این لشکرکشی‌ها و حملات ترکیه را محکوم می‌کند.

سیاست دولت ترکیه سیاست راهبردی خود را در راستای دشمنی با خلق‌کُرد و آزادیخواهی در کل منطقه بنا نهاده است. و درصدد است در هر فرصتی بخش‌هایی از خاک کردستان را اشغال کند و به نسل‌کشی فیزیکی و فرهنگی توأمان دست بزند. در مناطقی هم می‌کوشد با تغییر دموگرافی، همه‌جا را با بیرون راندن کُردها از میهن‌شان، خالی از سکنه کند. بنابراین، ترکیه یکی از خشن‌ترین و بی‌رحم‌ترین نیروهای جنگ جهانی سوم است که به خاورمیانه جز میدانی برای کشتار و خون‌ریزی نمی‌اندیشد. در این راستا نیز همراه با آمریکا، عراق و حزب پ.د.ک به شیوه‌ای مزورانه بر سر خلق‌کورد و خلق‌های تحت ستم معامله می‌کنند. لذا نباید در راستای سیاست‌ها و اهداف رسانه‌ای نیروهای فاشیست، جنگ در کردستان را کم‌اهمیت‌تر از جنگ در خاورمیانه و غزه جلوه داد. مسلما هیچ‌یک از ملت‌های و کشورهای منطقه از تبعات مرگبار این جنگ محروم نخواهند ماند. دولت ترکیه تمامی بودجه‌ها و سهم مردم گرسنه خود را هزینه جنگ برای نسل‌کشی کُردها در بخش‌های کردستان می‌کند و دهها میلیون‌نفر را گرسنه می‌سازد. پس این حملات ترکیه با حمایت‌های جنگ‌افروزان خارجی، جنگ‌ جهانی سوم با کانونیت کردستان را از یک جنگ سطح میانی به سوی یک جنگ در اوج شدت می‌بخشد و این یک نقطه حساس‌ تاریخی است. وقتی ارتش ترکیه از انواع سلاح‌های بیولوژیکی، شیمیایی و تاکتیک هسته‌ای که در هیچ جنگی در جهان بکارگرفته نمی‌شود، استفاده می‌کند، باید متوجه این جنایت ضدبشری شد و وظایف خود را بجای آورد.

«حزب دمکرات کردستان (پ.د.ک)» نیز بطور کامل در جنگ با ترکیه همراهی می‌کند و این همراهی فراتر از کمک‌رسانی، مشارکت عملی در جنگ است که پرمخاطره‌ترین اقدام علیه خلق‌کُرد و خلق‌های کردستان است. عملا و با هوس قدرت‌طلبانه در عین اینکه در ضعیف‌ترین دوران خود بسر می‌برد، روند بی‌رحمانه‌ترین نسل‌کشی تاریخ بشریت توسط ترکیه را تقویت می‌گرداند و جبران‌ناپذیرترین ضربات مهلک را بر پیکره مبارزات آزادیخواهی خلق‌کُرد وارد می‌آورد. فلذا خط خیانت‌گری پ.د.ک در مواجه با خط مبارزه و مقاومت خلق‌کُرد و جنبش آزادیخواهی آن به درجه‌ای خطرناک تاریخی پاگذاشته است. این جنگ‌ از جمله حساس‌ترین جنگ‌هایی است که از طریق آن، بخشی از نیروهای حاضر در اقلیم کردستان یعنی حزب پ.د.ک را در قبال برخی امتیازات ضدکُرد در فرایند نسل‌کشی سهیم گردانده‌اند. هر لحظه که بگذرد، پیشگیری از این فاجعه حزب دمکرات از سوی خلقمان دیرتر می‌شود. پس خلقمان لازم است در این مبارزات به حفظ رنج‌ها و دستاوردهای یک قرن مبارزه علیه فاشیسم بیاندیشد و اجازه ندهد خون فرزندانش که در این راه اهداء شده، هدر برود.

این روزها بر حملات ارتش ترکیه در اقلیم جنوب کردستان افزوده شده و قدرمسلم آمریکا به این حملات چراغ‌سبز نشان داده و علنا در رسانه‌ها نیز این مواضع را بیان کرده. مدت مدیدی است ترکیه و حامیان بین‌المللی او خصوصا آمریکا برای این عملیات‌های نظامی آماده‌سازی می‌کنند. دولت آمریکا از سویی وانمود می‌کند که خواهان کاهش تنش و درگیری در منطقه است ولی از دیگر سو به راحتی به عملیات اشغالگرانه دولت ترکیه چراغ سبز نشان می‌دهد. می‌کوشد با سیاست‌های استاندارد دوگانه، افکار عمومی را نسبت به این حمایت‌هایش از ترکیه، منحرف سازد و چهره خود را پاک جلوه دهد. لذا هرگونه مشارکت و حمایت از ترکیه، مشارکت در نسل‌کشی قرن علیه کُردهاست.

در این راستا، دولت عراق نیز که خود با پرمخاطره‌ترین تنازعات منطقه‌ای روبرو است، با عملکردهای فاجعه‌بارش زمینه حملات به خاک کشور خود را هموار ساخته و عراق را به میدان درگیری و رقابت بر سر منافع کشورهای دیگر مبدل می کند. این مسئله با از میان برداشتن ثبات، آینده عراق را با همه هویت‌های ملی و مذهبی‌اش به مخاطره می‌افکند. درحالی که مسئله کُرد در عراق به سطحی نزدیک به چاره‌یابی رسیده بود، امروز حاکمیت مرکزی می‌کوشد با همکاری با ترکیه روند چاره‌یابی دمکراتیک نیم‌بند را کنار بگذارد و با فرصت‌طلبی تمام از معادله جنگ در ارتباط با مسئله کُرد به نفع خود بهره جوید. این رویه، بازگشت به صفر در زمینه مسئله کُرد است که بسیار تنازع‌آمیز و فاجعه‌بار می‌باشد. این سهیم‌شدن در نسل‌کشی و جنایت و تعین جبهه در جنگ‌جهانی سوم علیه خلق‌کُرد، در تضاد کامل با اصل وجودی عراق بعنوان سرزمین همگرایی خلق‌هاست و زمینه را برای اشغال بخشی از این کشور و مداخلات و جنگ‌افروزی همیشگی ترکیه در داخل آن را فراهم می‌آورد.

«حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)» قویا هرگونه حملات ارتش ترکیه به خاک اقلیم کردستان علیه نیروهای گریلا و خلق‌کُرد با هدف نسل‌کشی و همچنین هرنوع حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی از این جنایت ضدبشری را محکوم می‌کند. از خلق‌کُرد و خلق‌های کردستان و نیز دوستان خلقمان در عرصه بین‌المللی و نیروهای انترناسیونال آزادیخواه دعوت بعمل می‌آوریم که در راستای نجات کردستان و منطقه خاورمیانه از یک جنگ ویرانگرتر که تمامی خلق‌ها را تحت تأثیرات مرگبار قرارمی‌دهد، در میادین مبارزه بکوشند و حملات ارتش ترکیه را محکوم نمایند. بی‌شک امروز، روز امتحان برای یکایک افراد خلقمان و خلق‌های تحت‌ستم در سرنوشت‌سازترین و حساس‌ترین مبارزه علیه نسل‌کشی و فاشیسم است. این، مبارزات خلقمان در برهه‌ای قراردارد که تعیین می‌کند سهم خلق کُرد از جنگ جهانی‌سوم در نهایت، نسل‌کشی است یا آزادی کامل. امروز محکم‌ترین پشتیبان فداکارترین خلق‌، یعنی خلق‌کُرد، کوهستان‌های کردستان و جنبش آزادیخواهی آن است لذا بر تمامی خلقمان و آزادیخواهان در کردستان، خاورمیانه، اروپا و اقصی نقاط جهان است که به میادین سرازیر شوند. مقاومت گریلا خط‌مقدم مبارزه علیه فاشیسم و برهمه آزادیخواهان است که از این مبارزه حمایت بعمل آورند. قطعا پایان دادن به یک جنگ آن هم بخشی از جنگ جهانی سوم، هموار ساختن زمینه برای شکوفایی نیرومندترین آزادیها و دمکراسی‌ها است.»