قطعنامه‌ی نهایی گردهمایی شورای رهبری کنگره ملی کوردستان منتشر شد

شورای رهبری کنگره‌ی ملی کوردستان (ک.ن.ک) قطعنامه نشست شورای رهبری را منتشر کرد. در این نشست و قطعنامه، وضعیت منطقه و هر چهار بخش کوردستان تشریح شده است.

متن قطعنامه‌ی نهایی کنگره ملی کوردستان به این شرح است:

"شورای رهبری کنگره ملی کوردستان روز یکشنبه مورخ ۱۱/۰۴/۲۰۲۱  به شیوه آنلاین گردهمایی خود را برگزار نمود. ابتدا رخدادهای جدید و وضعیت سیاسی کوردستان و خاورمیانه و جهان به طور گسترده تشریح شد و پس از آن مسئولین کمیسیون کمیته‌ها نتیجه‌ی کار و فعالیت‌های فصل گذشته را ارائه کردند. کارها ارزیابی شدند. جلسه در مورد وضعیت سازماندهی ک.ن.ک موضع‌گیری کرد. وضعیت کمیسیون و کمیته‌ها و ارگان های ک.ن.ک ارزیابی شدند. مسئله‌ی مهم مورد بحث جلسه، انتخابات اعضا و نوسازی ارگان‌های کنگره‌ی ملی کوردستان بود. در این جلسه در این رابطه گفت و گو انجام شد و اقداماتی صورت گرفت. تصمیم گرفته شد تا در وضعیت شیوع ویروس کرونا راهکارهای لازم در پیش گرفته شود و بر این اساس کارها انجام شوند. پس از این موضوعات، برای کار و فعالیت‌های فصل آینده نیز برنامه‌ریزی شد.

کوردستان، خاورمیانه و جهان در حال تغییر هستند. در خاورمیانه جنگ و بحران و تنش‌های بسیاری وجود دارد. کوردستان نیز مانند بسیاری کشورهای دیگر در این جنگ‌ها و بحران‌ها و تنش‌ها قرار دارد. می‌توان گفت جنگ، بحران‌ها و تنش‌ها در کوردستان بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است. در این شرایط از یک طرف تهدید و از طرف دیگر نیز فرصت‌هایی وجود دارد و به همین دلیل باید با حساسیت و دقت قدم برداشته شود.

در شمال کوردستان جنگ و مبارزات برای بودن و نبودن ادامه دارد. دولت ترکیه با تمامی توان خود به کوردستان و دستاوردهای کوردها حمله می‌کند. در حال حاضر علیه سیاست و سیاستمداران حملات گسترده‌ای در جریان است. آنها در تلاش هستند تا حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه.د.پ) را منحل کنند و کوردها را از میدان سیاست خارج کنند. ترکیه نه تنها در شمال، بلکه در جنوب و روژاوای کوردستان به طور مداوم در حال حمله به کوردها است. در حال حاضر دولت ترکیه دشمن اصلی مردم کوردستان است. علاوه بر حملات خود به جلودار سایر اشغالگران تبدیل شده و راه آنها را برای حمله به کوردها باز کرده و آنها را سازمان می‌دهد. در مقابل این دشمنی مقاومت خلق کوردستان و مبارزات انقلابیون در هر جایی و با هر روشی ادامه دارد. شکست حملات دولت اشغالگر ترکیه به گاره  یک اقدام بزرگ انقلابی کوردستان بود. شرکت میلیون‌ها تن در مراسم‌های نوروز در حالی که خطر شیوع ویروس کرونا وجود داشت نیز دومین پیروزی بزرگ کوردها بود. اینها به آن معنی است که تنها راهی که ما در پیش داریم تقویت دفاع و مقاومت است.

در روژهلات کوردستان نیز نقض حقوق بشر، اعدام زندانیان سیاسی، فشار و حملات گوناگون رژیم ایران علیه خلق روژهلات ادامه دارد. دولت ایران بخش زیادی از ارتش خود را در شهرهای کوردستان مستقر کرده است. گاه گاه نیز به نیروهای کوردی در این بخش کوردستان حمله می‌کند. ترور کردن مبارزان و شخصیت‌های برجسته‌ی روژهلات کوردستان ن در خارج از مرزهای ایران نیز یکی از کارهای اصلی این رژیم است. به دلیل سیاست‌های اقتصادی رژیم که می‌خواهد مردم کوردستان را فقیر نگه دارد، مردم در بیکاری و شرایط بسیار سخت اقتصادی به سر می‌برند. این شرایط روزبه‌روز بدتر نیز می‌شود. در این شرایط مردم گرسنه و ناچار هستند به کار کولبری روی آورند و یا مهاجرت کنند. نیروهای رژیم نیز به بهانه‌ی دفاع از مرزها به مردم مرزها حمله می‌کنند. تا کنون ده‌ها تن از غیرنظامیان و کولبران کشته شده که جرم آنها فقط کورد بودن است.

در این جلسه به طور گسترده در مورد وضعیت روژهلات کوردستان گفتگو شد. ارتباط میان روسیه و چین با رژیم ایران نیز مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین کنفرانس مشاوره ویژه‌ی روژهلات کوردستان نیز که در ماه فوریه انجام شد، مورد ارزیابی قرار گرفته و از آن با عنوان کنفرانسی بسیار خوب و موفق یاد شد. در نتیجه‌ی کنفرانس کمیته‌ای برای پیگیری تصمیمات کنفرانس ایجاد شد.

در روژاوای کوردستان نیز وضعیت بسیار حساس است. حملات دولت ترکیه و همکارانشان ادامه دارد. ترکیه از هر فرصت و بهانه‌ای استفاده می‌کند تا حملات و تهاجم‌های خود را افزایش دهد و دستاوردهای خلقمان را از بین ببرد. از طرف دیگر رژیم سوریه نیز حاضر به مذاکره نیست و به طور مداوم سیستم خود‌مدیریتی شمال و شرق سوریه را تهدید می‌کند. اگرچه ارتباطات بین‌المللی خودمدیریتی امسال بهتر از سال گذشته است، اما تاکنون نیز این خودمدیریتی توسط سازمان ملل و دستگاه‌های بین‌المللی و کشورها به رسمیت شناخته نشده است. خود‌مدیریتی باید به رسمیت شناخته شود و کمیته دیپلماسی نیز بیشتر تلاش کند تا در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شود. این وظیفه نیز در برنامه‌ریزی جلسه به صورت وظیفه‌ای بسیار مهم برای فعالیت‌های آینده مشخص شد.

در جنوب کوردستان نیز متاسفانه مسائل و بحران‌ها همچنان ادامه دارند. به ویژه مسائلی که پس از انجام رفراندوم به وجود آمدند، مانند مسئله مناطق مورد مناقشه که تحت حمله‌ی نیروهای عراقی قرار گرفته و دوباره اشغال شدند. همین امر بحران‌های اصلی کوردستان را عمیق‌تر کرده. مشخص است که مدتهاست جنوب کوردستان با بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیپلماتیک مواجه است. ارتباط میان اقلیم و بغداد، مسئله بودجه و نفت به طور کامل حل نشده‌اند. هر چند در روزهای اخیر اقدامات مثبتی در این رابطه انجام شده اما مانند ضرورت هنوز راه‌حلی اساسی برای این مسائل پیدا نشده است. در مناطق مورد مناقشه یعنی مناطق ماده ۱۴۰، از کرکوک و گرمیان گرفته تا بسیاری مناطق دیگر، وضعیت مردم بسیار نامساعد است. به  مردم حمله شده و خانه و املاک آنها اشغال شد. مردم آواره شدند. اینها سبب تغییر دموگرافی این مناطق شده است. مسئله تنها حکومت مرکزی عراق نیست، بلکه حملات و دخالت‌های ترکیه و ایران نیز در جنوب کوردستان روز به روز شرایط را بیشتر آشفته کرده و آسیب‌های بسیاری به مردم وارد کرده است.

مسئله‌ی شنگال روز به روز عمیق‌تر می‌شود. در مورد مسئله‌ی شنگال توافقی میان حکومت اقلیم و حکومت بغداد امضا شد. اما مردم شنگال این توافق را نمی‌پذیرند و علیه آن موضع‌گیری می‌کنند. در این توافق نظر مردم شنگال مورد توجه قرار نگرفته و اراده‌ی این مردم به حاشیه رانده شده است. شنگال و گروه‌های آن منطقه دارای ویژگی‌های بسیار متفاوتی هستند. بیشتر ساکنین شنگال کوردهای ایزدی هستند و شنگال نیز بخشی از خاک کوردستان است. به دلیل همین ویژگی‌ها از دیرزمان و صدها سال پیش مورد حمله‌ی مخالفان و دشمنان قرار گرفته است. مورد اخیر آن حمله‌ی تبهکاران داعش به این منطقه بود که زخمی عمیق بر پیکر شنگال ایجاد کرده است. باید شرایط شنگال و مردمش مد نظر قرار داده شود و مسائل شنگال شیوه‌ی ویژه‌ای حل شوند. باید خواست و اراده‌ی مردم شنگال در نظر گرفته شود. در این جلسه قرار شد تا در مدتی کوتاه و در زمانی نزدیک، کنفرانسی ویژه مربوط به شرایط شنگال برگزار شود.

در جنوب کوردستان فشار زیادی علیه روزنامه‌نگاران و فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر و اپوزیسیون وجود دارد. تعدادی از این‌ها زندانی شده و شکنجه شده‌اند. سرنوشت برخی از آنها نیز مشخص نیست و هیچ اطلاعی در این رابطه وجود ندارد. برخی از زندانیان مدتی است که در اعتصاب غذا به سر می‌برند. این شرایط به هیچ وجه قابل قبول نیست. در این رابطه ما از حکومت اقلیم کوردستان درخواست می‌کنیم هر چه سریعتر این افراد را آزاد کند.

وضعیت کوردهای فیلی یک موضوع دیگر بود که در جلسه‌ی ک.ن.ک مورد بررسی قرار گرفت. ۴۱ سال پیش رژیم بعث حمله‌ای علیه کوردهای فیلی انجام داده و آنها را قتل‌عام کرده و خانه و املاک آنان را غارت نمود. تعداد زیادی از آنها قتل‌عام شده و آنهایی نیز که باقی ماندند، سرگردان و آواره شدند. این جنایات زخم عمیقی بر پیکر کوردستان و به ویژه کوردهای فیلی وارد کرد. تاکنون این زخم‌ها التیام نیافته‌اند، بلکه مسائل مربوط به کورد‌های فیلی تاکنون نیز بدون هیچ راه‌حل مناسبی همچنان ادامه دارد. در این جلسه قرار شد تا در آینده کنفرانسی ویژه مربوط به وضعیت کوردهای فیلی برگزار شود.

کنگره‌ی ملی کوردستان هر دو سال یکبار گردهمایی عمومی خود را برگزار کرده و اعضای خود را انتخاب می‌نماید و ارگان‌هایش را نو می‌کند. امسال نیز سال انتخابات و نوسازی است. این موضوع در جلسه‌ی شورای رهبری به طور گسترده مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. آیا در شرایط شیوع ویروس کرونا چگونه برای برگزاری جلسه عمومی برنامه‌ریزی شود و چگونه به نتیجه برسد؟ آیا فرصت انجام آن به طور مستقیم و رودر رو وجود دارد یا خیر؟ این پرسش‌ها مورد بررسی قرار گرفتند. علیرغم این‌ها برای نوسازی برنامه‌ریزی شده و آغاز شد. در آینده نیز با احزاب و سازمان‌ها و شخصیت‌های مختلف تماس گرفته شده و نظر آنها در مورد این مسئله پرسیده می‌شود. پس از آن بر اساس ارزیابی‌ها در این رابطه تصمیم‌گیری می‌شود.

در پایان این جلسه به طور گسترده برای کار و فعالیت‌های فصل آینده برنامه‌ریزی شد."