“اگر خواستار حل مسئله‌ی کورد هستید، در امرالی را باز کنید”

ریاست مشترک حزب مناطق دمکراتیک (د‌ب‌پ)، کسکین بایندر در کنگره‌ی حزبش در سِرت، گفت: “اگر خواستار حل مسئله‌ی کورد هستید، در امرالی را باز کنید”.

حزب مناطق دمکراتیک (د‌ب‌پ) در سِرت، با شرکت ریاست مشترک کسکین بایندر، اولین کنگره‌ی خود را در مقر حزب دمکراتیک خلق‌ها (ه‌د‌پ) برگزار شد. کنگره با یک دقیقه سکوت برای ادای احترام به جان‌باختگان راه آزادی و دمکراسی آغاز شد.

“باید از میراث مقاومت صیانت کنیم”

پارلمانتار حزب چپ سبز در سِرت، صباحت اردوگان‌ ساریتاش، توجه خود را به حملات موجود بر کوردستان معطوف کرد. ساریتاش اشاره کرد که دولت در هر چهار بخش کوردستان به کورد حمله می‌کند، گفت: “باید از میراث مقاومت صیانت کنیم و پاسخ آن‌ها را بدهیم”.

“لازم است مقاومتی عظیم انجام دهیم”

سپس ریاست مشترک حزب مناطق دمکراتیک (د‌ب‌پ)، کسکین بایندر، به آزادی فیزیکی رهبر خلق کورد، عبدالله اوجالان اشاره کرد و آن را خواست اصلی کوردها نامید و گفت: “خلق می‌گوید اگر آقای عبدالله اوجالان آزاد گردد، تمامی مشکلات حل خواهند شد. لازم است این حقیقت را ببینیم ‌و مبارزه‌ی ما در راستای این حقیقت قرار داشته باشد. به برکت مقاومت عظیم خلق کورد، آقای اوجالان نیز آزاد خواهد شد. ما در دوره‌ای تاریخی قرار داریم. دولت می‌خواهد از سرزمین و طبیعتی که متعلق به ماست، ما را دور گرداند. لازم است علیه این دولت که هیچ حد و مرزی و معیاری را نمی‌شناسد، مقابله کنیم و مقاومتی عظیم انجام دهیم”.

“درب امرالی را باز کنید”

کسکین بایندر با اشاره بر این‌که تمامی تلاش اردوغان، هدف آن دشمنی با کورد است، تمامی حرکت و گام‌هایش بر این مبناست، در رابطه با راه‌حل مسئله‌ی کورد، گفت: “اگر خواستار حل مسئله‌ی کورد هستید، در امرالی را باز کنید. خلق کورد بیش از ۵۰ سال است علیه این سیستم مبارزه می‌کند. خواستار صلح است. تا به حقوق خود دست نیابیم، مبارزه‌ی ما علیه این سیستم ادامه خواهد داشت”.

 بایندر به قتل عضو کنگره‌ی ملی کوردستان (ک‌ن‌ک) و پیشمرگان اتحاد میهنی کوردستان (ی‌ن‌ک) در باشور کوردستان اشاره کرد و گفت: “در هرجایی که کوردی وجود داشته باشد آن را به قتل می‌رسانند. در هرجایی که کوردی به قتل برسد، ما از یادبود و مبارزاتشان صیانت خواهیم کرد”.

در پایان موازیس بولوت و فرهاد باشکورت‌ به عنوان روسای مشترک حزب مناطق دمکراتیک (د‌ب‌پ) در سِرت انتخاب شدند.