دورماز: آک‌پ با انزوا جامعه را به‌جان هم می‌اندازد

سیاستمدار کورد شریف دورماز اعلام کرد که حزب عدالت و توسعه (آک‌پ) به‌دلیل ترس و نفرت، انزوای امرالی را تشدید می‌کند و افزود: آک‌پ می‌خواهد با انزوا، جامعه‌ای تسلیم‌شده و خنثی به‌وجود آورد.

عضو شورای حزب چپ سبز، سیاستمدار کورد؛ شریف دورماز درباره انزوای تحمیلی بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان با خبرگزاری فرات گفتگو کرد.

دورماز اعلام داشت که حکومت با تحمیل انزوای غیرقانونی، فساد، ناعدالتی، شکست، فقر و گرسنگی در ترکیه، مشکلات و بیکاری را افزایش داده است و افزود: «حق اعتراض که اصلی‌ترین حق در قانون اساسی ترکیه است توسط حکومت آک‌پ نقض می‌شود. برای ممانعت از آزادی بیان شهروندان، برای اینکه زنان خواهان یکسانی نشوند، برای اینکه ترس و اختلاف و دشمنی ایجاد کند، برای ایجاد فاصله مابین خلق‌ها و هویت‌های مختلف کشور و تسلیم‌نمودن آنها در برابر حکومت، برای اینکه حاکمیت مورد بازخواست قرار نگیرد، برای مخفی‌سازی تمام جنایتی که مرتکب شده؛ سیاست انزوا را دنبال می‌کند.

دورماز با اشاره به اینکه انزوا یک جنایت علیه بشریت است و ۳ سال است در امرالی ادامه دارد و ۳ سال است اجازه داده نمی‌شود که خانواده و وکلای رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان با وی ملاقات داشته باشند، گفت: «از طریق آقای اوجالان امید آشتی برای کشور برگشت؛ به‌ویژه در سال‌های مابین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مشخص شد که می‌توان در این کشور چقدر بهبود ایجاد نمود و مشکلات موجود را می توان با گفتگو حل کرد. لذا باید انزوای تحمیلی بر آقای اوجالان را لغو کنند تا وی بتواند با خانواده و وکلایش دیدار داشته باشد. طبق قانون اساسی ترکیه این حق هر زندانی است که با خانواده و وکلایش ملاقات داشته باشد و هیچ دلیلی برای رد این نیست.»

دورماز همچنین اظهار داشت که انزوای تحمیلی بر رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان تمام کشور را نیز دربرگرفته است و با این اوصاف نمی‌توانند با آینده امیدوار باشند. وی افزود: «به این دلیل ما به‌عنوان جنبش سیاسی کورد، به عنوان همه نیروهای دموکراسی‌خواه، باید مانند زحمتکشان، زنان و جوانان در راه لغو انزوا تلاش و مبارزه کنیم. انزوای تحمیلی بر آقای اوجالان در تمام زندان‌های ترکیه پیرو می‌شود. ده‌ها هزار کادر ما به مانند اسیر سیاسی زندانی شده‌اند و انزوای مطلق به‌مثابه یک سیاست علیه دستاوردهای کوردها در خارج از مرزهای ما به‌کار گرفته می‌شود. ما باید با تمام قوای خود مطالبات دموکراتیک خود را برای الغای انزوا به‌کار بگیریم. لذا من از همه جریانات دموکراتیک درخواست دارم تا برای رفتن به‌سوی صلح و دموکراسی باهم مبارزه کنیم.»