بیانیه مشترک تشکل‌های کارگری و فعالان صنفی در همبستگی با اعتصاب کامیون‌داران

​​​​​​​چندین تشکل کارگری و فعالان صنفی و همچنین تعدادی از بازنشستگان و معلمان روز دهم مهرماه / ٢ اکتبر با انتشار بیانیه‌ای مشترک حمایت خود را از اعتصاب سراسری کامیون‌داران اعلام کرده و خواهان برآورده‌ شدن فوری مطالبات آنان شده‌اند

در اعلام همبستگی با خواسته‌های کامیون‌داران اعتصابی هر کدام از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، جمعی از فعالان صنفی معلمان ایران و کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و گروه اتحاد بازنشستگان طی بیانیه‌ای مشترک خواهان پایان دادن به سرکوب رانندگان کامیون شدند. آنان در بیانیه خود از مسئولین خواسته‌اند که دست از تهدید اعتصاب‌کنندگان بردارند.

 

در بیانیه مشترک تشکل‌ها و فعالان صنفی آمده است:

"برخوردهای پلیسی-امنیتی-قضایی با اعتصاب کامیون‌داران را محکوم می کنیم!

 

از روز یکم مهر ماه دور سوم اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای کشور شروع شده است. به رغم این که دولت در اعتصاب‌های پیشین که از یک سال گذشته آغاز شده است، وعده داده بود که خواسته های آنان را محقق می کند، اما در عمل فقط کرایه بار به میزان ناچیز افزایش یافت. که با توجه به سقوط شدید ارزش پول ملی و گران شدن شدید مایحتاج زندگی، همچنین گران شدن چند برابری لاستیک و لوازم یدکی، معیشت آنان بهبود نیافته و خواسته های اصلی آنان که حداقلی ترین حق شان می باشد، تامین نشده است. نظیر: افزایش درآمد برای تامین معیشت، لوازم یدکی و لاستیک، پذیرش سخت و زیان آوری شغل شان و بازنشستگی پیش از موعد، حذف دلالان و واسطه ها از چرخه بارگیری که باعث کاهش درآمدشان شده و ایجاد استراحتگاه مناسب در طول راه ها.

 

طی اعتصاب اخیر برخوردهای پلیسی–امنیتی–قضایی با اعتصاب رانندگان کامیون بسیار تشدید شده و تعداد زیادی از آنان را نیز بازداشت و زندانی کرده اند. تعداد بازداشت شدگان بنابر اخبار رسمی بیش از ۱۵۰ تن می باشد. و حتی مسئولین عالی قضایی رانندگان را تهدید به صدور حکم اعدام کرده اند؛ در حالی که اعتصاب، اعتراض و گردهمایی حق مسلم کارگران و زحمت کشان برای احقاق حقوق خود می باشد.

 

ما تشکلات مستقل کارگری، بازنشستگان، فعالان حقوق صنفی کارگری و معلمان حمایت خود را از اعتصاب حق طلبانه کامیون داران و رانندگان کامیون اعلام می کنیم و خواهان برآورده شدن فوری خواسته های آنان می باشیم. همچنین مقابله پلیسی-امنیتی-قضایی با اعتصاب کامیون داران و رانندگان کامیون را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان و منع تعقیب و تهدید دستگاه قضایی در قبال آنان می باشیم."