کاستل عضو مجمع پارلمانی شورای اروپا: راه‌حل در آزادی عبدالله اوجالان است

لاورا کاستل، عضو مجمع پارلمانی شورای اروپا (م‌ک‌پ‌ا)، به منظور رفع انزوای رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان و پایان دادن به نقض حقوق بشر در ترکیه پرسش‌نامه‌ای را به ریاست شورای اروپا ارسال کرد.

لاورا کاستل، سیاستمدار کاتالونیایی در رابطه با رفع انزوا و آزادی رهبر خلق کورد عبدالله اوجالان تلاش‌هایی را آغاز کرده است و و به این منظور پرسش‌نامه‌ای را به ریاست شورای اروپا ارسال کرد.

لاورا کاستل از طریق تلویزیون هابر مدیا‌، پاسخ سولات را داد و گفت: «راه‌حل‌ و صلح با آزادی عبدالله اوجالان امکان پذیر خواهد شد.»

 لاورا کاستل با بیان این‌که دو سوال کتبی را به رئیس شورای اروپا ارائه کرده است، گفت: سوال اول درباره‌ی‌ زندانیانی است که در انزوای مطلق قرار دارند. من از رئیس شورای اروپا پرسیده‌ام که چگونه ممکن است از ملاقات عبدالله اوجالان و ۳ زندانی دیگر که در جزیره‌ی امرالی زندانی هستند، با خانواده و وکلایاشان جلوگیری بە عمل آید و ارتباط آن‌ها را از ۲۵ مارس ۲۰۲۱ با جهان خارج قطع نمایند.

کاستل به این اشاره کرد که مشکل دیگر در رابطه با حبس ابد و ادامه‌ی نقض حقوق بشر است و در ادامه گفت: «آیا کمیسیونی به نام کمیته‌ی ریاست شورای اروپا برای نظارت بر این وضعیت وجود دارد؟ آیا ترکیه حقوق بشر را اجرا می‌کند یا خیر؟»

ترکیه نخواست پاسخ سوالات را بدهد

کاستل گفت: «یکی از کشورهای عضو، ترکیه، نخواسته است به این سوالات پاسخ داده شود. این واقعا یک مشکل بزرگ است. اگر توافقی حاصل نشود و تمامی کشورهای عضو بر سر متن پاسخ به توافق نرسند، آن‌گاه سؤالات بی پاسخ می‌ماند.»

راه‌حل‌ با آزادی عبدالله اوجالان امکان پذیر است

کاستل گفت: «به نظر من پس از آزادی عبدالله اوجالان، قطعا روند صلح توسعه می‌یابد. اگر مایل به حل مشکل کورد هستیم، به آزادی عبدالله اوجالان نیاز داریم، سپس باید گفت‌و‌گو را ترویج دهیم. باید خود آقای اوجالان گفت‌و‌گوی صلح را پیش ببرد.»