شکایت زنان گرینلند از دولت دانمارک به‌دلیل "کنترل بارداری"

زنانی که بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۷۰ بدون رضایت یا انتخاب آنها تحت آی یو دی برای کنترل بارداری قرار گرفتند، در حال آماده‌شدن برای طرح دعوی علیه دولت دانمارک هستند.

در گرینلند که منطقه‌ای خودمختار واقع در دانمارک است، سیاست‌های کنترل موالید اعمال‌شده علیه مردم بومی در دهه ۱۹۶۰ در دستور کار دادگاه قرار دارد.

از ۴ هزار و ۵۰۰ زن جوانی که بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰ برای کنترل جمعیت محلی، آی‌یو‌دی ضد بارداری برایشان کاشته شد، ۶۷ زن از دولت دانمارک درخواست غرامت کردند. اگر دولت این درخواست را نپذیرد، زنان موضوع را در دستور کار دادگاه قرار می‌دهند.

ناجا لیبرث، روانشناس و فعال زن در این باره با گاردین صحبت کرد و گفت: «وکلای ما به‌خوبی می‌دانند که حقوق بشر و قوانین ما نقض شده است.» لیبرت گفت که بعداً صاحب فرزند شد، اما بسیاری از زنانی که IUD داشتند نتوانستند باردار شده و مادر شوند.

دولت دانمارک و دولت گرینلند تحقیقاتی را در رابطه با سیاست‌های دولت دانمارک بین سال های ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۰ برای جلوگیری از بارداری در گرینلند آغاز کرده‌اند. انتظار می‌رود این تحقیقات در سال ۲۰۲۵ به پایان برسد.

وزیر بهداشت و امور داخلی دانمارک، سوفی لوهد، در این رابطه بیانیه‌ای ارائه کرد و گفت: «این یک موضوع بسیار غم‌انگیز است و داستان آن زنان، تأثیر زیادی بر من گذاشت. ضروری است که این موضوع را عمیقاً بررسی کنیم، بنابراین گروهی از محققان تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه‌ای را انجام می‌دهند.»