هنرمندان روژهلاتی از وضعیت موجود در این بخش از کردستان ناراضی‌اند

هنرمندان روژهلات می‌گویند کە برای انجام فعالیت هنری در روژهلات با محدودیتهای بسیار مواجه هستند و آزادی عمل از آنان سلب می‌شود

هنرمندان روژهلات می‌گویند کە برای انجام فعالیت هنری در روژهلات با محدودیتهای بسیار مواجه هستند و آزادی عمل از آنان سلب می‌شود

 

هنرمندان و شاعران روژهلات در سخنانی اعلام کردند که برای هر کاری محدودیتهای وجود دارد و آنها در سایه‌ی این محدودیتها فعالیت می‌کنند.

 

آنها می‌گویند که برای ادامه‌ی فعالیتهای هنری کردی در روژهلات تمام تلاش خود را می‌کنند و به آینده‌ی آن خوش‌بین هستند، اما با این وجود باید با آنها همکاریهای لازم انجام شود تا بتوانند به نحو احسن به فعالیتهایشان ادامه دهند.

 

قادر گاگلی که یکی از هنرمندان برجسته‌ی روژهلات در عرصه‌ی موسیقی کردیست در مصاحبه‌ای با روژ نیوز گفتە است: ما با تلاشهای بسیار و خستگی‌ناپذیر هنرمندان و هنردوستان توانسته‌ایم تا حد زیادی هنر کردی در روژهلات را توسعه دهیم و کارهای خود را در مراسمها و یادبودها و ... ارائه دهیم اما با این وجود با کاستی‌هایی روبه رو هستیم.

 

وی افزود: متاسفانه در روژهلات هیچگونه پشتیبانی و حمایتی از فعالیتهای هنری صورت نمی‌گیرد و در بسیاری مواقع به دلیل نبود افراد مطلع و کارشناسهای هنری با مشکلاتی مواجه می‌شویم، به خصوص نبود نوازنده‌های حرفه‌ای یکی از مشکلات اساسی ما در زمینه‌ی موسیقی کردی است که خوشبختانه اخیرا توانسته‌ایم با همکاری چند تن از دلسوزان هنر کردی بر این مشکل فائق آییم.

 

این هنرمند روژهلاتی در ادامه ی سخنانش گفت: خوشبختانه ارتباطات بسیار خوب و موثری بین هنرمندان هر چهار بخش کردستان ایجاد شده است که همه برای یک هدف مشترک فعالیت و تلاش می‌کنیم. این بە معنی اهمیت قائل شدن برای هنرهای کردی و تلاش برای پشت سر نهان مشکلات در این عرصه است.

 

یکی دیگر از هنرمندان روژهلات آقای ایوب حق‌بین شاعر اهل مریوان است. ایوب حق‌بین می‌گوید:"روژهلات کردستان در عرصه‌ی هنری پیشرفتهای بسیار خوبی داشته است. در همین راستا تعدادی از شاعران و ادب دوستان در تلاشند تا در زمینه‌ی شعر و ادبیات کردی فعالیتهای جدی انجام داده و شعر کلاسیک کردی دوباره نو شده به عرصه ی ادبیات بازگردد. با این وجود ما در روژهلات با محدودیتهای بسیاری مواجه هستیم و مجبوریم در سایه‌ این محدودیتها فعالیت کنیم.

 

وی به این مسئله اشاره کرد که ارتباطات بسیار خوب و پایداری بین شاعران و هنرمندان روژهلات وجود دارد که مایه خرسندی است. هر چند بسیاری از هنرمندان نظرات و دیدگاههای متفاوتی با هم دارند اما هنر توانسته همه‌ی ما را برای رسیدن به هدف مشترک که همانا خدمت به هنرهای کُردیست گرد هم آورد. در واقع یکی از زیباییهای هنر همین است که افراد با دیدگاهها و ویژگیهای متفاوت را گرد هم جمع می‌کند.

 

این شاعر مریوانی در ادامه افزود: یکی از ویژگیهای هنر گذار از مرزهای ترسیم شدە دولتی و حزبی است. در شرایطی کە محدویت اعمال شود هنرمندان می‌توانند در هر شرایطی بە انجام رسالت هنری خود عمل کنند و این خود مهمترین ویژگی هنر است. اما من به سختی می‌توانم بگویم که در روژهلات هنر تحت تاثیر هیچ عقیده و فکری قرار نگرفته است،در واقع هنرمندان باید بدانند که نباید تحت تاثیر هیچ ایدئولوژی و فکری بیگانە قرار گرفته و فعالیت کنند. هر هنرمندی که در زیر چتر یک فکر و ایدئولوژی محدود قرار گرفت، از راه و هدف حقیقی خود دور خواهد شد.