مصطفی بارزانی؛ مزدور بین‌المللی -۲-

مصطفی بارزانی همیشه در بازی سازمان‌های اطلاعاتی نقش اول را داشته است و به همین دلیل است که پسران و نوادگانش در مقابل همه انقلاب‌ها و دیگر رهبران کورد، مورد حمایت کشورهای دیگر قرار گرفته‌اند.

دکتر کمال قادر؛ مقاله‌ای به زبان عربی که توسط زانکو ناصر احمد به زبان کوردی ترجمه شده است، با عنوان «اسرار ملا مصطفی بارزانی در اسناد سازمان اطلاعات شوروی» منشر کرده است. در این بخش دوم این مقاله، مروری بر تحقیق است که محقق مجدداً در ادامه تحقیق به چندین جناح و مستندات می‌پردازد. بنابراین به رابطه ملا مصطفی با مقامات اطلاعاتی روسیه می‌پردازد و از طریق همان مستنداتی که بدست آورده این رابطه‌ی پنهانی را برملا می‌کند.

پیشنهاد کی‌جی‌بی در مورد ملا مصطفی چه بود؟

پس از جنگ جهانی دوم، درگیری بین بلوک شرق و غرب به پایان نرسید و تا دوران جنگ سرد ادامه یافت. اتحاد جماهیر شوروی نقش مهمی در جنگ ایفا کرد و برای عدم مشارکت مستقیم در برخی از مشکلات منطقه به ویژه خاورمیانه، نیاز به ایجاد مزدوران برای حفظ منافع خود داشت. این اسناد نشان می‌دهد که سرویس‌های اطلاعاتی شوروی (کی‌جی‌بی) از جنگ‌های نیابتی علیه غرب و کشورهایی که آنها را هدف قرار داده‌اند، مانند جنگ‌های نیابتی در عراق، سوریه، لبنان و آمریکای لاتین و آفریقا و آسیا استفاده کرده‌اند. هدف از این کار بسیج چندین گروه و تیم تحت عنوان احزاب و سازمان‌ها و به صورت نیابتی و مزدوریتی، جنگ را در جهت منافع روسیه هدایت کرده است.

در سال ۱۹۶۱، الکساندر شیلیبین، رئیس سرویس اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی، نامه‌ای به نیکیتا خروشچف، رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی فرستاد و در متن آن به مأموریتی که به مصطفی بارزانی محول نموده می‌پردازد و می‌گوید: به علت ایجاد ناآرامی بین ایالات متحده، بریتانیا، ترکیه و ایران، موقعیت این نیروها در خاورمیانه ضعیف است. من پیشنهاد می‌کنم از رابطه دیرینه خانواده بارزانی و اتحاد جماهیر شوروی استفاده شود، به ویژه رابطه قوی بین مصطفی بارزانی، رئیس حزب دمکرات کوردستان (پ‌د‌ک) و کی‌جی‌بی ایجاد گردد و یک جنبش کوردی با پشت‌پرده روسیه در عراق، ایران و ترکیه ایجاد شود. این کار به منظور ایجاد یک دولت به اصطلاح کوردی انجام می‌شود که توسط مزدور ما مصطفی بارزانی رهبری می‌شود، تمام سلاح‌ها، مهمات و کمک‌های مالی که باید داده شود، این حرکت در راستای کوردستانی مستقل باعث وحشت قدرت‌های غربی، بویژه بریتانیا خواهد شد. این مسئله برای دولت عبدالکریم قاسم که مدت‌ها از سیاست‌های غرب پیروی می‌کند، مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. جمال عبدالناصر باید از طریق کانال‌های غیرمستقیم مخفی مطلع شود تا در صورت موفقیت پروژه استقلال کوردی-مسکو، حمایت خود را از الحاق عراق به جمهوری متحده عربی اعلام کند.

گزارش معاون رئیس اطلاعات شوروی

این مطالعه به گزارش پیتر ایواتوشین، معاون کی‌جی‌بی، به کمیته مرکزی حزب کمونیست در ۲۷ سپتامبر ۱۹۶۱ اشاره دارد که در آن نوشته شده است: تمام توانایی‌های کی‌جی‌بی ایجاد تظاهرات توسط کوردها است. باید از بارزانی خواست که از حرکت دست نکشد و با دقت عمل کند تا غرب روسیه را به دخالت در امور داخلی عراق متهم نکند. باید به بارزانی تاکتیک‌های نظامی آموزش داده شود و برخی از افراد او آموزش ببینند.

سرانجام مشخص می‌شود که مصطفی بارزانی همیشه در بازی سازمان‌های اطلاعاتی نقش اول را داشته است و به همین دلیل است که پسران و نوادگانش در مقابل همه انقلاب‌ها و دیگر رهبران کورد، مورد حمایت کشورهای دیگر قرار گرفته‌اند و در نتیجه قدرت خانوادگی خود را از طریق ریختن خون و استخوان کوردها بدست می‌آورد. بنابراین اگر روابطشان با سازمان‌های اطلاعاتی را درک نکنیم، نمی‌توانیم بفهمیم که چرا بیش از هفتاد سال است که این فرهنگ در کوردستان از طریق رهبران، پسران و نوادگانش ترویج می‌شود. پس از به دست آوردن این اسناد تاریخی در می‌یابیم که مزدوریت آنها به دو مرحله تقسیم می‌شوند:

مرحله اول: مزدوریت برای روسیه، در قرن نوزدهم شروع می‌شود.

مرحله دوم: پس از ناکامی در تبدیل شدن به مزدور برای اتحاد جماهیر شوروی، به مزدور اسرائیل و سازمان اطلاعاتی آن (موساد) تبدیل شدند.